Ovocná zahrada

Nejen o jednotlivých druzích stromů, ale i jak a proč prořezávat a vysazovat.

Výsadba kanadských borůvek

Nepřihlášený uživatel - Mirek

Otázka:

Dočetl jsem se, že kanadské borůvky se vysazují do rašeliny. Dávají se tam s pomalu rozpustnými hnojivy nastříkanými na jemně mletou rohovinu (paznehty). Jelikož mám neomezený přístup k rohovině, tak by mě zajímalo kolik by se ideálně mělo dát do rašeliny rohoviny a hnojiva a nějaké značky hnojiva, které by pro výsadbu byly vhodné. Děkuji za odpověď, Mirek Caha

Odpověď:

Na trhu jsou hnojiva přímo určená pro borůvky, např. Hoštické hnojivo na borůvky (5% N + 2% P2O5 + 1% K2O + 0,5% MgO), Biomin na borůvky (12,3% N + 6,1% P2O5+ 9,2% K2O + 2,6% MgO), Hnojivo organo-minerální pro borůvky a brusinky (5% N + 4% P2O5 + 6% K2O). Každý výrobce má doporučené dávkování pro svůj výrobek, např. Hoštické hnojivo se dává na začátku vegetace v dávce 1 – 1,2 kg na 10 m2 a v průběhu vegetace (červen) v dávce 0,8 – 1 kg na 10 m2. Biomin má doporučené dávkování 0,5 kg až 1 kg na 10 m2, Hnojivo organo-minerální pro borůvky a brusinky se aplikuje zapravením do půdy ke keříku kanadských borůvek v dávce cca 60 g na keřík.

Jak je na uvedených příkladech patrné, každý výrobce má své osvědčené složení hnojiva. Důležitá je však také správná volba rašeliny. Optimální půdní reakce pro výsadbu borůvek by měla být v rozmezí 3,5 –5 pH. Tomu odpovídá nejlépe vrchovištní rašelina.

Další možností je výsadba borůvek do speciálních substrátů. Mají vhodně upravenou kyselost půdy a jsou již obohacená o potřebné živiny a stopové prvky.Podobné příspěvky

 • Proč jahodník neroste?

  Nepřihlášený uživatel - Veronika

  Otázka:

  Přes internet jsem si objednala jahodník. Přišlo mi 16 jahodníků, které jsem zasadila podle instrukcí pěstitele. Bohužel se mi "chytlo" jen 6 rostlin. Zbytek jahodníků vypadá pořád stejně, jako když mi přišly. Co s tím mám dělat? Mám je vytrhat? Nebo se dají ještě nějak zachránit?

  » zobrazit odpověď

 • Řez kanadských borůvek

  Otázka:

  Na zahradě pěstujeme 12 let zahradní borůvky, ale málo rostou a plodí. Je potřeba je prořezávat? Pokud ano, poraďte, kdy je takový zásah nejvhodnější a jak moc je ostříhat.

  » zobrazit odpověď

 • Skvrny na listech jahodníku

  Otázka:

  Na listech jahodníku, který je na stejném místě třetím rokem, se objevily skvrny s bělavým středem. Mám pocit, že skvrn stále přibývá. Budu rád, když mi poradíte. Bojím se v době blížící se sklizně používat nějaké nevhodné postřiky. Milan

  » zobrazit odpověď

 • Sloupový strom vyřeší problém s místem?

  Otázka: Máme docela malou zahradu a tak velmi zvažujeme, co si do ní můžeme dovolit vysadit. Zaujala nás nabídka sloupových stromů. Ale prý je to jen reklamní trik. Tak se bojíme, aby to nebyly zbytečně vyhozené peníze. Rodina Navrátilova.

  » zobrazit odpověď