Ovocná zahrada

Nejen o jednotlivých druzích stromů, ale i jak a proč prořezávat a vysazovat.

Broskev – pecka nejde vyloupnout

Nepřihlášený uživatel - Jindřiška Bajborová

Otázka:

Mám broskev Favorita Morettini. Kromě toho, že neustále bojujeme postřiky proti kadeřavosti, letos poprvé se stalo, že u zralé broskve nejde pecka od masa. Pecka je celá taková nevyvinutá. Musíme ji z broskve vykrajovat. Čím to je?

Odpověď:

Odlučitelnost od pecky patří mezi důležité vlastnosti plodu. Vliv může mít i prostředí, kde strom pěstujete. V případě odrůdy Favorita Morettini 3 se nejčastěji objevuje informace o tom, že pecka je v dužnině slabě přilnavá. Ale jiné zdroje uvádějí, že dužnina je v plné zralosti u této odrůdy od pecky neodlučitelná. Viz například taxonweb Zahradnické fakulty v Lednici.

Problémy se špatným vývinem pecky se nejčastěji objevují právě u ranných odrůd. Způsobit je může nevyrovnaná výživa, nedostatek vápníku, boru či vody v době zrání.

Neuvádíte, jak dlouho broskvoň pěstujete. Zvlášť u mladších stromů se často stává, že zahrádkáři v touze po co největší úrodě nechávají strom přeplodit. Strom dokáže dobře vyživit jen přiměřené množství plodů, které odpovídá jeho velikosti, respektive ploše listů. Pokud se neprovede včas dostatečná probírka nasazených plodů (před založením pecky, tedy přibližně do měsíce po odkvětu), má to nepříznivý vliv na vývoj ovoce.

 Podobné příspěvky

 • Broskev neplodí

  Nepřihlášený uživatel - Jaroslav

  Otázka: Dobrý den. Mám 4letou broskev Harbrite a ještě neplodila. Mám zahradu ve výšce 600m. Děkuji za odpověď. Jarda.

  » zobrazit odpověď

 • Meruňky ve vyšších polohách?

  Nepřihlášený uživatel - Petr

  Otázka:

  Je možno pěstovat meruňky a broskve v předhůří Šumavy ve výšce 620 m n.m.? Ze severovýchodu je stanoviště chráněno vysokou skálou, z boku chalupami, na jihozápad otevřené. Nebo co dalšího tam lze pěstovat pod skálou?

  » zobrazit odpověď

 • Skvrny na listech jahodníku

  Otázka:

  Na listech jahodníku, který je na stejném místě třetím rokem, se objevily skvrny s bělavým středem. Mám pocit, že skvrn stále přibývá. Budu rád, když mi poradíte. Bojím se v době blížící se sklizně používat nějaké nevhodné postřiky. Milan

  » zobrazit odpověď

 • Sloupový strom vyřeší problém s místem?

  Otázka: Máme docela malou zahradu a tak velmi zvažujeme, co si do ní můžeme dovolit vysadit. Zaujala nás nabídka sloupových stromů. Ale prý je to jen reklamní trik. Tak se bojíme, aby to nebyly zbytečně vyhozené peníze. Rodina Navrátilova.

  » zobrazit odpověď