Ovocná zahrada

Nejen o jednotlivých druzích stromů, ale i jak a proč prořezávat a vysazovat.

Jak přechovat sazenice stromku?

Nepřihlášený uživatel - Roland

Otázka:

V půlce týdne jsem koupil prostokořenné sazenice stromků (jabloň a hrušeň). Od té doby jsem je nechal v kýblu s vodou v chladu a tmě. Nemám čas je teď hned sázet. Nejdříve se k výsadbě dostanu za dva týdny po nákupu. Nevadí, když je nechám ve vodě? Nebo je lepší je dát prozatím do substrátu? Jak to nejlépe udělat?

Odpověď:

Prostokořenné (někdy též volnokořenné) rostliny se prodávají s minimálním množstvím zeminy. Proto je důležité je vysadit co nejdříve. Odkládáním výsadby se snižuje kvalita a životaschopnost sazenic. Vícedenní skladování v kýblu s vodou také není příliš vhodné.

Nejlépe, když stromky ponecháte v šeru a chladnu (ideální teplota v rozmezí 10 - 15°C). Tím zabráníte předčasnému rašení pupenů. Kořeny udržujte vlhké. Můžete je např. obalit do mokrého hadru, založit do země, do mokrých pilin.Podobné příspěvky

 • Plíseň jablečných jadřinců

  Miloslav Krajíček

  Otázka: Dobrý den! Co způsobuje pesnivění jablečných jadřinců? Jablko zvenčí vypadá dobře, ale po jeho rozkrojení je v jadřinci plíseň, Děkuji za odpověď.

  » zobrazit odpověď

 • Určení odrůdy jabloně

  Nepřihlášený uživatel - hana hruba

  Otázka: Kde je možné si v Praze nechat určit odrůdu jabloně? Mám na chalupě poslední cca 100 let starou jabloň, která stále rodí výborná jablka, ale musí ustoupit stavbě. Zbývají mi poslední jablíčka.

  » zobrazit odpověď

 • Skvrny na listech jahodníku

  Otázka:

  Na listech jahodníku, který je na stejném místě třetím rokem, se objevily skvrny s bělavým středem. Mám pocit, že skvrn stále přibývá. Budu rád, když mi poradíte. Bojím se v době blížící se sklizně používat nějaké nevhodné postřiky. Milan

  » zobrazit odpověď

 • Sloupový strom vyřeší problém s místem?

  Otázka: Máme docela malou zahradu a tak velmi zvažujeme, co si do ní můžeme dovolit vysadit. Zaujala nás nabídka sloupových stromů. Ale prý je to jen reklamní trik. Tak se bojíme, aby to nebyly zbytečně vyhozené peníze. Rodina Navrátilova.

  » zobrazit odpověď