Ovocná zahrada

Nejen o jednotlivých druzích stromů, ale i jak a proč prořezávat a vysazovat.

Sloupovitá jabloň neplodí

Nepřihlášený uživatel - Markéta Řehová

Otázka: Asi šest až sedm let máme sloupovitou jabloň zasazenou ve volné půdě. Nikdy nám nekvetla a tudíž nerodila. Čím to může být, co máme udělat?
Odpověď:

Jabloně označované jako sloupovité (někdy též columnární, kolumnární, balerina či ballerina) jsou v posledních letech velmi žádané zvlášť majiteli menších zahrádek. Množství označení využívají (a někdy i zneužívají) někteří prodejci k hrátkám se slovíčky a prodávají i tzv. sloupové stromy, které však nemají genetické vlastnosti sloupovitých odrůd. 

Z vašeho dotazu není patrné jakou odrůdu pěstujete a kde jste ji zakoupila (tedy zda jde o skutečně prodejce, který prodává registrovanou odrůdu) . U různých odrůd přichází plodnost v různém období, některé jsou náchylné ke střídavé plodnosti (alternace). Roli v začátku plodnosti hraje nejen odrůda, ale také podnož, na kterou je naroubována. Proto je vhodné se na podobné věci při nákupu informovat.   Podobné příspěvky

 • Plíseň jablečných jadřinců

  Miloslav Krajíček

  Otázka: Dobrý den! Co způsobuje pesnivění jablečných jadřinců? Jablko zvenčí vypadá dobře, ale po jeho rozkrojení je v jadřinci plíseň, Děkuji za odpověď.

  » zobrazit odpověď

 • Jak přechovat sazenice stromku?

  Nepřihlášený uživatel - Roland

  Otázka:

  V půlce týdne jsem koupil prostokořenné sazenice stromků (jabloň a hrušeň). Od té doby jsem je nechal v kýblu s vodou v chladu a tmě. Nemám čas je teď hned sázet. Nejdříve se k výsadbě dostanu za dva týdny po nákupu. Nevadí, když je nechám ve vodě? Nebo je lepší je dát prozatím do substrátu? Jak to nejlépe udělat?

  » zobrazit odpověď

 • Skvrny na listech jahodníku

  Otázka:

  Na listech jahodníku, který je na stejném místě třetím rokem, se objevily skvrny s bělavým středem. Mám pocit, že skvrn stále přibývá. Budu rád, když mi poradíte. Bojím se v době blížící se sklizně používat nějaké nevhodné postřiky. Milan

  » zobrazit odpověď

 • Sloupový strom vyřeší problém s místem?

  Otázka: Máme docela malou zahradu a tak velmi zvažujeme, co si do ní můžeme dovolit vysadit. Zaujala nás nabídka sloupových stromů. Ale prý je to jen reklamní trik. Tak se bojíme, aby to nebyly zbytečně vyhozené peníze. Rodina Navrátilova.

  » zobrazit odpověď