Ovocná zahrada

Nejen o jednotlivých druzích stromů, ale i jak a proč prořezávat a vysazovat.

Sloupový strom vyřeší problém s místem?

Otázka: Máme docela malou zahradu a tak velmi zvažujeme, co si do ní můžeme dovolit vysadit. Zaujala nás nabídka sloupových stromů. Ale prý je to jen reklamní trik. Tak se bojíme, aby to nebyly zbytečně vyhozené peníze. Rodina Navrátilova.
Odpověď: Dobrý den, je dobře, že se snažíte před nákupem zjistit co nejvíce informací. Někteří prodejci občas nabízejí "zázraky na počkání". Proto je u nákupů rostlin, které by na zahradě měly růst a plodit řadu let, vhodné nakupovat u skutečných odborníků. Ti nejzodpovědnější prodejci dřív, než objednají určitou odrůdu k prodeji, testují její chování v našich klimatických podmínkách.

Pokud se tedy při nákupu ovocného stromku nechcete po několika letech dočkat zbytečného zklamání, poohlédněte se ve svém okolí po specializované prodejně ovocných dřevin. Často je už z webových stránek patrné, zda to myslí se svými zákazníky vážně. Zatímco jedni jen hýří superlativy toho či onoho, jiní trpělivě vysvětlují výhody a nevýhody jednotlivých odrůd.

Co se týče oněch sloupových stromů, může to být v některých případech zavádějící označení. V zahraničí se pro stromy, které jsou vyšlechtěny k tomu, aby rostly hlavně do výšky, používá termín columnární, který se do češtiny překládá jako sloupcovité, ale některé firmy nabízejí stromy sloupové. Přirozený růst některých druhů stromů však neumožňuje jejich columnární (sloupcovité) pěstování. Pokud tedy není odrůda speciálně vyšlechtěná a vy nebudete průběžně letorosty zkracovat, tak vám z tzv. sloupového stromu může vyrůst strom naprosto obyčejný. Jeho vlastnosti budou dány podnoží a tím, co na ní je naroubováno. Ve sloupcovité (columnární) formě se prodávají například jabloně.


Podobné příspěvky

 • Výsadba kanadských borůvek

  Nepřihlášený uživatel - Mirek

  Otázka:

  Dočetl jsem se, že kanadské borůvky se vysazují do rašeliny. Dávají se tam s pomalu rozpustnými hnojivy nastříkanými na jemně mletou rohovinu (paznehty). Jelikož mám neomezený přístup k rohovině, tak by mě zajímalo kolik by se ideálně mělo dát do rašeliny rohoviny a hnojiva a nějaké značky hnojiva, které by pro výsadbu byly vhodné. Děkuji za odpověď, Mirek Caha

  » zobrazit odpověď

 • Proč jahodník neroste?

  Nepřihlášený uživatel - Veronika

  Otázka:

  Přes internet jsem si objednala jahodník. Přišlo mi 16 jahodníků, které jsem zasadila podle instrukcí pěstitele. Bohužel se mi "chytlo" jen 6 rostlin. Zbytek jahodníků vypadá pořád stejně, jako když mi přišly. Co s tím mám dělat? Mám je vytrhat? Nebo se dají ještě nějak zachránit?

  » zobrazit odpověď

 • Skvrny na listech jahodníku

  Otázka:

  Na listech jahodníku, který je na stejném místě třetím rokem, se objevily skvrny s bělavým středem. Mám pocit, že skvrn stále přibývá. Budu rád, když mi poradíte. Bojím se v době blížící se sklizně používat nějaké nevhodné postřiky. Milan

  » zobrazit odpověď

 • Nejlepší sklizeň jahod

  Otázka: Je lepší sklízet jahody ráno nebo večer? Předem děkuji za radu, Eliška.

  » zobrazit odpověď