Půda a hnojení

Téma zahrnující činnosti od správného kompostování přes kypření půdy až po možnosti vhodného hnojení.

Obnova zahrady po povodni

Otázka: Zahradu nám zasáhla povodeň. Letošní úrodu jsme tedy odepsali. Ale co udělat pro to, aby aspoň ta příští byla co nejlepší? Děkujeme, Jiráskovi.
Odpověď: Dobrý den, pokud vaši zahradu zasáhla povodeň, je skutečně vhodné veškerou sklizeň zlikvidovat. Před konzumací plodin (v jakýchkoli úpravách) ze zatopených oblastí důrazně varuje i Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Pokud budete mít při likvidaci dalších následků povodně dost sil, pak je ideální po opadnutí vody co nejdříve ze zahrady odstranit nánosy bahna (vyhrabat). Bahno zlikvidujte na místě k tomu určených, vzhledem k jeho nejasnému původu není vhodné jej přidat např. do kompostu. Stojatá voda výrazně narušila život půdních mikroorganismů. Co nejdříve ošetřete zasažené plochy a vrátte do půdy život. V tomto procesu vám velmi pomůže tzv. zelené hnojení. Na záhony vysejte hořčici, hrách, bob či jiné zelené hnojení, které na podzim zapravíte do půdy. Zvlášť, pokud na pozemku pěstujete ovoce či zeleninu, je vhodné před dalším pěstováním zjistit stav kontaminace půdy. Rozbor půdy provádějí specializované laboratoře. Některé nabízejí časově omezenou slevu pro občany z míst postižených povodněmi.
Související odkazy:
Zjišťujeme složení půdy


Podobné příspěvky