Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Nežádoucí výhonky u trubače

Nepřihlášený uživatel - Jarka

Otázka: Dobrý den, prosím, můžete mi poradit, jak se zbavit nežádoucích výhonků u trubače? Podrůstají téměř všude..děkuji.
Odpověď: Dobrý den, popínavé rostliny, k nimž trubač patří, mají schopnost překonávat různé překážky a tvořit poměrně rychle velké množství výhonů. Pokud tento proces nebudeme regulovat, vyroste hodně výhonů na slabých stoncích. Abychom tomu zabránili a trubač zůstal vzdušný, potřebuje speciální péči formou opory a pravidelného vyvazování. Na jaře se provádí silný řez, který zajistí udržení správného tvaru rostliny a její hojné kvetení. Vyberou se dva hlavní výhony, na nichž se ponechají přibližně 1 m dlouhé přírůstky, ostatní výhonky se zkrátí asi na dvě očka. Pokud se na hlavním výhonu v průběhu růstu objeví uzliny, je potřeba provést seříznutí tohoto hlavního výhonu na krátký čípek a z nejvíce silného bočního výhonku vypěstovat jiný hlavní. Jestliže na rostlině vyraší tzv. kořenové výmladky, musíme je odstraňovat vytrháváním. V žádném případě je nestříháme, tím bychom vytvořili předpoklady k jejich dalšímu růstu. Více informací k tomuto tématu si můžete přečíst v článku Kdy, jak a proč řezat trubač.


Podobné příspěvky

 • Rhododendron - zkroucené listy

  Nepřihlášený uživatel - Milan Chvojka

  Otázka: Dobrý den. Je začátek března. Na zahradě mám několik rhododendronů, ale u dvou z nich zůstaly listy zkroucené a nenarovnaly se, jako u ostatních. Může tato rostlina po lednových silných mrazech zahynout? Děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Okrasná mini mandarinka

  Nepřihlášený uživatel - Kristyna

  Otázka: Dobrý den, prosím, jak zachránit mini okrasnou mandarinku? Nejdříve jí spadlo pár lístků, tak jsem ji zalila a dala na parapet k oknu, ale ani předtim neměla málo světla a také jsem ji nepřelívala. Na parapetu během 2 nocí opadala úplně. Prosím poraďte, nevím co potřebuje...

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověď