Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Barva hortenzie

Nepřihlášený uživatel - Klára Machalová

Otázka:

Koupila jsem si v srpnu v Hornbachu modrou hortenzii, kterou jsem přesadila do větší nádoby, ale špatného substrátu, a proto mi začala růžovět. Koupila jsem tedy speciální substrát pro modré hortenzie a opět přesadila, ale nyní začala hortenzie měnit barvu květů do zelena. Mohli byste mi poradit co dělat jinak, abych udržela modrou barvu květů?

Odpověď:

V podobných případech je ideální hledat odpověď u výrobce, respektive dodavatele květin, popřípadě si poznamenat název konkrétního kultivaru. Hortenzií je více druhů, s modrými květy (respektive modře zbarvenými listeny) se nejčastěji prodává hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla). Na trhu se objevují stále nové kultivary této hortenzie, např. Forever & Ever, která kvete nejen na loňských, ale i na nových výhonech.

Každý z kultivarů má jiné proměny barevnosti. Zatímco některým křížencům po odkvětu listeny zhnědnou, jiné jsou atraktivní ještě do pozdního podzimu a pouze se u nich promění vybarvení spodní strany listenů.

Proč a které hortenzie mění barvu květů jsme popsali v článku Přilepšete hortenziím, odvděčí se vám svou krásou. Důležité je nejen přihnojování speciálními hnojivy, ale také vhodná zálivka (též vysvětleno ve zmíněném článku). Viníkem nechtěných barevných proměn by tak mohla být i příliš tvrdá voda.Podobné příspěvky

 • Okrasná mini mandarinka

  Nepřihlášený uživatel - Kristyna

  Otázka: Dobrý den, prosím, jak zachránit mini okrasnou mandarinku? Nejdříve jí spadlo pár lístků, tak jsem ji zalila a dala na parapet k oknu, ale ani předtim neměla málo světla a také jsem ji nepřelívala. Na parapetu během 2 nocí opadala úplně. Prosím poraďte, nevím co potřebuje...

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana oleandru a řez

  Nepřihlášený uživatel - Jitka Smejkalová

  Otázka: Dobrý den, moc děkuji za předchozí odpověď. Pokusím se s oleandrem udělat maximum. Jen jsem se chtěla zeptat, jak ho mám seříznout. Uschlé jsou skoro všechny listy. Kde mám řezat. Obrazí i holé kmínky? Moc děkuji Jitka Smejkalová

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověď