Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Co s lusky na oleandru?

Nepřihlášený uživatel - ivica Bajamičová

Otázka:

Pěstuji několik let oleandr, letos moc krásně kvetl. Najednou přestal kvést a objevily se na něm asi 10 cm dlouhé lusky. Co s nimi mám udělat? Nechat uschnout a pak ostříhat? Nebo ostříhat hned?

Odpověď:

Škoda, že neuvádíte, v které oblasti oleandry pěstujete. Opylení těchto rostlin nejčastěji obstarávají lyšajové, kteří se díky dlouhému sosáku dostanou na dno květu. Nejlépe je k opylování oleandrů uzpůsobený lyšaj oleandrový (Daphnis nerii). Patří mezi tažné motýly, kteří jsou schopni za noc překonat až 100 km.

V roce 2016 byl u nás pozorován nejen tento nádherný motýl v Ostravě, housenky se objevily na oleandru v Ostravě a v Blansku. Není však jasné, jak se k nám dostal.  Tedy zda to byl jedinec z chovu, přiletěl ze Středomoří či dokonce Afriky nebo "přicestoval" společně s prodávanými rostlinami oleandrů. Zkuste se porozhlédnout, zda nenarazíte i na housenku. Motýla a housenku si můžete prohlédnout např. na stránkách webu biolib.cz

Zvlášť, pokud se v okolí oleandru pohybují děti, lusky co nejdříve odstraňte, ať nedojde k záměně s jedlými lusky. Všechny části oleandru jsou totiž jedovaté. Někdo nechává lusky oleandru dozrát a pak zkouší výsev semen. Jinak je nejlépe po odkvětu zaschlá květenství opatrně odstranit.

Obecně platí, že pokud z rostlin odstraníte semena, o to více nasazují na květ. Oleandr kvete na loňských výhonech, proto odstraňte jen semena (lusky). Více o řezu oleandrů najdete v článku Kdy a jak řezat oleandr

Edit 3.10.: obdobný dotaz nám zaslala paní Zuzana z Prahy 10.Podobné příspěvky

 • Nežádoucí výhonky u trubače

  Nepřihlášený uživatel - Jarka

  Otázka: Dobrý den, prosím, můžete mi poradit, jak se zbavit nežádoucích výhonků u trubače? Podrůstají téměř všude..děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Okrasná mini mandarinka

  Nepřihlášený uživatel - Kristyna

  Otázka: Dobrý den, prosím, jak zachránit mini okrasnou mandarinku? Nejdříve jí spadlo pár lístků, tak jsem ji zalila a dala na parapet k oknu, ale ani předtim neměla málo světla a také jsem ji nepřelívala. Na parapetu během 2 nocí opadala úplně. Prosím poraďte, nevím co potřebuje...

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověďKam dál?

 • Jak založit nový trávník

  Jak založit nový trávník?

  , 0 komentářů

  Trávník je bezpochyby nedílnou součástí každé zahrady, ať už užitkové či okrasné. Pokud zvažujete, že vrátíte váš stávající trávník do kondice nebo vytvoříte zatravněnou plochu od úplných základů, jste na správném místě. V dnešním článku vám poradíme, jak krok za krokem založit nový trávník.