Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Orchideje pro pěstování v zahradě

Otázka: Vím, že je v prodeji mnoho druhů orchidejí pro pěstování v domácích či skleníkových podmínkách. Ale je možné pěstovat nějaké orchideje ve venkovní zahradě? Děkuji, Petr.
Odpověď: Petře, v posledních letech se nabídky orchidejí vhodných pro pěstování v podmínkách našich zahrad, objevují stále častěji. Bývají to rostliny z rodu střevíčníků (Cypripedium), které jsou speciálně vyšlechtěné pro pěstování v zahradách. Aby vám taková rostlina opravdu dobře prospívala, neměla by být z volné přírody (tam je také ve většině států přísně chráněna). Vzhledem k nemalé investici do takové rostliny je vhodné kupovat takové rostliny u specializovaných prodejců. Zvlášť ti, kteří se přímo zabývají množením těchto rostlin, vám nabídnou skutečně květuschopné exempláře. Poměrně vysoká cena těchto rostlin (od téměř 700 Kč až po téměř 3 000 Kč zarostlinu) jsou dané tím, že jsou v době prodeje staré více než 5 let (střevíčníky většinou kvetou nejdříve čtvrtý rok po vysazení do půdy) a mají za sebou již úspěšné kvetení. Vzhledem k poměrně robusnímu kořenovému systému určitě není výhodné vyhledávat malé exempláře. Někteří prodejci dokonce upřednostňují prodej tzv. prostokořenných rostlin, tedy nehrnkovaných, které mohly svůj kořenový systém opravdu dobře rozvinout.


Podobné příspěvky

 • Opadávání listů kamélie

  Nepřihlášený uživatel - Jana Zerzová

  Otázka: Na kamélii mi opadávají listy a začínají i květy (poupata). Když jsem ji koupila, tak byla pěkně olistěná, kvetla. Nyní jsem ji dala do chladnější místnosti a pravidelně zalévám (dbám, aby nevyschly kořeny). Děkuji za odpověď.

  » zobrazit odpověď

 • Okrasná mini mandarinka

  Nepřihlášený uživatel - Kristyna

  Otázka: Dobrý den, prosím, jak zachránit mini okrasnou mandarinku? Nejdříve jí spadlo pár lístků, tak jsem ji zalila a dala na parapet k oknu, ale ani předtim neměla málo světla a také jsem ji nepřelívala. Na parapetu během 2 nocí opadala úplně. Prosím poraďte, nevím co potřebuje...

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověď