Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Oleandr – zasychání poupat

Nepřihlášený uživatel - JANČA

Otázka:

Nevím, proč mám některá poupata na oleandru oschlá, i přes poctivé zalévání. Je přesazený, má novou hlínu i správný květináč.

Odpověď:

Píšete, že jste přesazování oleandru věnovala maximální péči. Oleandr obecný (Nerium oleander) nejlépe prospívá na chráněném slunném místě. Rostliny pěstované v nádobách je také třeba pravidelně přihnojovat.

Poškození poupat (zasychání) může zavinit nejen nedostatečná zálivka, ale potíže může způsobit i opačný extrém - přemokření. Při nadměrné zálivce nebo po intenzivních deštích mohou poupata zahnívat a hnědnout. Proto se někdy doporučuje, zvlášť v deštivém období, umístit tyto rostliny pod průhlednou stříšku.

Při pěstování v nádobách je kromě vhodného složení zeminy velmi důležitá také dobrá drenáž. Oleandry nemají rády tvrdou vodu – ideální je tedy zalévání dešťovkou či alespoň měkkou, dostatečně odstátou. Problémy někdy způsobuje umístění oleandru do nepropustného obalu. Přebytečná voda nemůže odtékat a dochází k zahnívání kořenů.Podobné příspěvky

 • Nežádoucí výhonky u trubače

  Nepřihlášený uživatel - Jarka

  Otázka: Dobrý den, prosím, můžete mi poradit, jak se zbavit nežádoucích výhonků u trubače? Podrůstají téměř všude..děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Přesazení venkovního ibišku

  Nepřihlášený uživatel - Miloslava Herdová

  Otázka:

  Máme asi pětiletý venkovní ibišek. Teď ho potřebujeme přesadit. Kdy je nejvhodnější doba k přesazení?

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověď