Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Pivoňka – změna barvy květů?

Nepřihlášený uživatel - Renata Mikešová

Otázka:

Léta jsem měla červené pivoňky, ale letos najednou vykvetly bíle. Jen ve středu květu mají trošku kulaté proužky.

Odpověď:

Neuvádíte, jaký druh pivoněk pěstujete. V našich zahradách se nejčastěji pěstují dřevité pivoňky nebo pivoňky bylinné, zejména pivoňka lékařská (Paeonia officinalis), která rozkvétá dříve a pivoňka čínská neboli bělokvětá (Paeonia lactiflora).

Pivoňky nepatří k rostlinám, které by za běžných podmínek snadno barvu, jak to známe např. u hortenzií (některé druhy reagují na změnu půdního pH. Pokud však delší čas pěstujete větší množství pivoněk, mohlo dojít k vysemenění a vámi zmiňovanou jinou barvu květu má nová rostlina.

Také mohlo dojít k přehuštění původního keře. Po třech a více letech je možné trs opatrně rozdělit (nejlépe na podzim).

Související odkazy:
změna barvy květů hortenzií


Podobné příspěvky

 • Okrasná mini mandarinka

  Nepřihlášený uživatel - Kristyna

  Otázka: Dobrý den, prosím, jak zachránit mini okrasnou mandarinku? Nejdříve jí spadlo pár lístků, tak jsem ji zalila a dala na parapet k oknu, ale ani předtim neměla málo světla a také jsem ji nepřelívala. Na parapetu během 2 nocí opadala úplně. Prosím poraďte, nevím co potřebuje...

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana oleandru

  Nepřihlášený uživatel - Jitka Smejkalová

  Otázka: Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je možné ještě zachránit velký oleandr v nádobě, který jsem bohužel musela nechat venku na terase. Květináč byl obalen bublinkovou fólií a rostlina textilním potahem. Bohužel se zdá, že jsou listy uschlé, buď mrazem nebo nedostatečnou zálivkou. Zalévala jsem tak jednou za tři týdny. Mohu se pokusit oleandr ještě nějak zachránit nebo ho mám vyhodit? Moc děkuji za odpověď Jitka Smejkalová

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověď