Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Řez škumpy

Otázka: Na zahradě máme starší stromek škumpy. Je možné u ní provést řez? A kdy nejlépe?
Odpověď:

Škumpa orobincová (Rhus typhina), známá též jako škumpa ocetná, patří k dřevinám, které se příliš řezat nemusí. Drobné zásahy je možné provést v létě (červen), či ještě lépe na jaře (před rašením). Naopak pro silnější řez je vhodnější klidové období, tedy od konce podzimu a během zimy (pokud nejsou silné mrazy).

Příliš radikální řez škumpy se nedoporučuje. Může nastartovat zvýšenou tvorbu kořenových výmladků. Kořenové výhony vznikají u škumpy po celé vegetační období a proto je vhodné odstraňovat je průběžně.

Čerstvé rány těchto stromů produkují mléko (latexovou tekutinu), které má dráždivé účinky na pokožku. Proto provádějte všechny zmíněné zásahy v rukavicích.

Související odkazy:
Škumpa krásná i zákeřná


Podobné příspěvky

 • Nežádoucí výhonky u trubače

  Nepřihlášený uživatel - Jarka

  Otázka: Dobrý den, prosím, můžete mi poradit, jak se zbavit nežádoucích výhonků u trubače? Podrůstají téměř všude..děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Rhododendron - zkroucené listy

  Nepřihlášený uživatel - Milan Chvojka

  Otázka: Dobrý den. Je začátek března. Na zahradě mám několik rhododendronů, ale u dvou z nich zůstaly listy zkroucené a nenarovnaly se, jako u ostatních. Může tato rostlina po lednových silných mrazech zahynout? Děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověďKam dál?

 • Jak založit nový trávník

  Jak založit nový trávník?

  , 0 komentářů

  Trávník je bezpochyby nedílnou součástí každé zahrady, ať už užitkové či okrasné. Pokud zvažujete, že vrátíte váš stávající trávník do kondice nebo vytvoříte zatravněnou plochu od úplných základů, jste na správném místě. V dnešním článku vám poradíme, jak krok za krokem založit nový trávník.