Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Řez škumpy

Otázka: Na zahradě máme starší stromek škumpy. Je možné u ní provést řez? A kdy nejlépe?
Odpověď:

Škumpa orobincová (Rhus typhina), známá též jako škumpa ocetná, patří k dřevinám, které se příliš řezat nemusí. Drobné zásahy je možné provést v létě (červen), či ještě lépe na jaře (před rašením). Naopak pro silnější řez je vhodnější klidové období, tedy od konce podzimu a během zimy (pokud nejsou silné mrazy).

Příliš radikální řez škumpy se nedoporučuje. Může nastartovat zvýšenou tvorbu kořenových výmladků. Kořenové výhony vznikají u škumpy po celé vegetační období a proto je vhodné odstraňovat je průběžně.

Čerstvé rány těchto stromů produkují mléko (latexovou tekutinu), které má dráždivé účinky na pokožku. Proto provádějte všechny zmíněné zásahy v rukavicích.

Související odkazy:
Škumpa krásná i zákeřná


Podobné příspěvky

 • Nežádoucí výhonky u trubače

  Nepřihlášený uživatel - Jarka

  Otázka: Dobrý den, prosím, můžete mi poradit, jak se zbavit nežádoucích výhonků u trubače? Podrůstají téměř všude..děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Rhododendron - zkroucené listy

  Nepřihlášený uživatel - Milan Chvojka

  Otázka: Dobrý den. Je začátek března. Na zahradě mám několik rhododendronů, ale u dvou z nich zůstaly listy zkroucené a nenarovnaly se, jako u ostatních. Může tato rostlina po lednových silných mrazech zahynout? Děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověď