Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Magnólie – vzdálenost při výsadbě

Nepřihlášený uživatel - Alena Vymazalová

Otázka:

Jak daleko musím zasadit magnólii od studny, aby kořenový systém nenarušil její statiku?

Odpověď:

Nepíšete, jaký kultivar šácholanu (Magnolia) máte na mysli. Zatímco někteří kříženci dosahují v dospělosti výšky 1 metru a připomínají spíše keře, existují i mohutné odrůdy, které v příznivých podmínkách dorůstají výšky až 10 metrů.

Jako minimální prostor, který bude jakýmsi výsostným územím pro vysazenou magnólii, se doporučuje kruh 2 metry kolem kmene. To znamená, že v tomto okruhu není vhodné pěstovat cokoli jiného, ani by tudy neměla vést cesta a měla by to být i minimální vzdálenost od studny. Zvažte tedy dobře, v jakých místech kolem studny probíhá pohyb. Nevhodnou výsadbou v blízkosti studny by totiž mohlo dojít nejen k potanciálnímu poškození studny, ale také k nevhodné zátěži pro strom. Magnólie mají totiž podstatnou část svého kořenového systému mělko u povrchu půdy, tudíž jakékoli rytí tento systém snadno naruší.

Samozřejmě, že byste při výsadbě neměla opomenout ani další nároky magnólie na stanoviště – potřebují výživnou, kyprou a hlubokou půdu, která dostatečně udržuje vlhkost (nikoli však trvalé přemokření). Magnólie velmi dobře prospívají tam, kde se daří teplomilným peckovinám (broskve, meruňky), tedy například na chráněném místě u domu.Podobné příspěvky

 • Rhododendron - zkroucené listy

  Nepřihlášený uživatel - Milan Chvojka

  Otázka: Dobrý den. Je začátek března. Na zahradě mám několik rhododendronů, ale u dvou z nich zůstaly listy zkroucené a nenarovnaly se, jako u ostatních. Může tato rostlina po lednových silných mrazech zahynout? Děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Javor japonský - osychání konečků listů

  Nepřihlášený uživatel - Lenka Jírková

  Otázka: Dostala jsem krásný vzrostlý javor v květináči. Nechala jsem ho přes léto v něm, nyní má zaschlé konečky listů. Prosím, čím to může být způsobeno a co mohu udělat, aby tomu tak nebylo?

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověďKam dál?

 • Jak založit nový trávník

  Jak založit nový trávník?

  , 0 komentářů

  Trávník je bezpochyby nedílnou součástí každé zahrady, ať už užitkové či okrasné. Pokud zvažujete, že vrátíte váš stávající trávník do kondice nebo vytvoříte zatravněnou plochu od úplných základů, jste na správném místě. V dnešním článku vám poradíme, jak krok za krokem založit nový trávník.