Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Řez dřevité pivoňky

Nepřihlášený uživatel - milka

Otázka:

Zasadila jsem dřevitou pivoňku do malého prostoru. Je možný udržovací řez, aby se nerozrůstala? Jak a kdy ji nejlépe namnožit?

Odpověď:

Dřevité (keřovité) pivoňky patří odedávna k dlouhověkým ozdobám zahrady. Čím jsou starší, tím bývají krásnější, ale také mohutnější. Proto by se s nimi mělo při výsadbě zacházet jako se skutečným šperkem a velmi vážit jejich umístění. To i proto, že přesazování nemají rády.

Dřevité pivoňky kvetou z koncových pupenů, které se zakládají v předcházejícím roce. Proto po odkvětu odstraňujeme pouze koncové výhony se zbytky květů.

Zmlazovací řez snášejí starší keře dřevitých pivoněk dobře. Nejvhodnější je uříznout starší větve u země. Takovým zásahem však podpoříte růst nových výhonů. Obvykle se však pouze vystřihávají suché, poškozené nebo nemocné větve.

Množení dřevitých pivoněk je poměrně náročné. Nejčastěji se množí roubováním. Více se můžete dočíst na stránkách Botanické zahrady v Troji. Právě tam mají s pěstováním pivoněk velké zkušenosti a na jejich pivoňkové louce je možné čerpat také inspiraci pro vhodné umístění těchto nádherných rostlin v zahradě.

Pokud v místě, kam jste pivoňku vysadila, bude dobře prospívat, zvažte, zda není možné jí nějakým vhodným způsobem v okolí poskytnout více místa, aby mohla plně vyniknout její krása.Podobné příspěvky

 • Nežádoucí výhonky u trubače

  Nepřihlášený uživatel - Jarka

  Otázka: Dobrý den, prosím, můžete mi poradit, jak se zbavit nežádoucích výhonků u trubače? Podrůstají téměř všude..děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Rhododendron - zkroucené listy

  Nepřihlášený uživatel - Milan Chvojka

  Otázka: Dobrý den. Je začátek března. Na zahradě mám několik rhododendronů, ale u dvou z nich zůstaly listy zkroucené a nenarovnaly se, jako u ostatních. Může tato rostlina po lednových silných mrazech zahynout? Děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověď