Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Vistárie na balkoně chřadne

Nepřihlášený uživatel - Jana Grundová

Otázka: Přivezla jsem si vistárii z Polska. Byla opravdu moc krásná a zdravá. Dala jsem si ji na východní stranu na balkon a byla už opřená o tyčku. Několik týdnů krásně rostla. Pak mě z ničeho nic začala opadávat a zastavila růst. Zalévala jsem ji pravidelně, podle sucha asi tak 1x denně. Moc mě to trápí.Co dělám špatně?
Odpověď:

Pro letošní léto jsou charakteristické extrémně vysoké teploty. Je tedy možné, že na stavu vistárie se mohly výrazně podepsat právě ty. Příčin, které vámi popisovaný stav způsobily, mohlo být více. Extrémní vedra pominula, je možné, že se rostlina opět vzpamatuje. Příčin chřadnutí mohla být celá řada. Zkusili jsme najít ty nejzávažnější – velikost nádoby, dostatečná drenáž, optimální zálivka.

Vistárie (Wisteria, česky také wistérie, wistárie, wistarie, modrý déšť) není typickou rostlinou určenou pro pěstování v nádobách. Pokud ji chcete v nádobě dlouhodobě pěstovat, měla by to být opravdu dostatečně velká nádoba, která pojme minimálně 50 l substrátu.

Pro přezimování takovýchto rostlin musíte zvolit mrazuprosté místo. Dno nádoby by mělo mít dostatečné otvory pro odtok přebytečné vody. Důležitá je i dostatečně vysoká drenážní vrstva ze štěrku nebo drobných kamínků (nejméně 5 cm). Rostliny v nádobách potřebují dostatek vody. Problém však může způsobit i přemokření.Podobné příspěvky

 • Nežádoucí výhonky u trubače

  Nepřihlášený uživatel - Jarka

  Otázka: Dobrý den, prosím, můžete mi poradit, jak se zbavit nežádoucích výhonků u trubače? Podrůstají téměř všude..děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Přesazení venkovního ibišku

  Nepřihlášený uživatel - Miloslava Herdová

  Otázka:

  Máme asi pětiletý venkovní ibišek. Teď ho potřebujeme přesadit. Kdy je nejvhodnější doba k přesazení?

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověď