Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Řez pámelníku

Otázka: Máme u domu zanedbaný dvorek, kde se postupem let hodně rozrostl pámelník. Kdy a jak ho nejlépe řezat?
Odpověď:

Pámelník bílý (Symphoricarpos albus) patří mezi velmi nenáročné keře. Dobře obráží z kořenů a často se proto rozrůstá do šířky. Je dobré jej udržovat ve vyhraženém prostoru pravidelným obrýváním. Takový zásah provádíme nejlépe na podzim nebo na jaře.

Pámelník patří mezi keře, které je vhodné přibližně po třech letech zbavit starých výhonů. Jedině tak nedochází ke zbytečnému přehušťování keře. Ideální čas na probírku starých a slabých výhonů, které keře příliš zahušťují, je v době vegetačního klidu (předjaří). Odstraňte buď celé tříleté výhony a nebo je snižte o 2/3.Podobné příspěvky

 • Nežádoucí výhonky u trubače

  Nepřihlášený uživatel - Jarka

  Otázka: Dobrý den, prosím, můžete mi poradit, jak se zbavit nežádoucích výhonků u trubače? Podrůstají téměř všude..děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Rhododendron - zkroucené listy

  Nepřihlášený uživatel - Milan Chvojka

  Otázka: Dobrý den. Je začátek března. Na zahradě mám několik rhododendronů, ale u dvou z nich zůstaly listy zkroucené a nenarovnaly se, jako u ostatních. Může tato rostlina po lednových silných mrazech zahynout? Děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověď