Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Mochna křovitá – řez

Otázka: Kdy je nevhodnější čas pro řez mochny křovité a jak moc ji mám řezat?
Odpověď: Mochna křovitá (Potentilla fruticosa) kvete od května do srpna. Řez je nejvhodnější provádět před rašením v předjaří (březen). V této době nejstarší větve odstraňte až u země a vyřežte špatné dřevo. Po odkvětu zkraťte odkvetlé výhony – tím podpoříte opakované kvetení. Žlutě kvetoucí kultivary rostou bujněji a proto je vhodný i silnější řez. Naopak bíle a červeně kvetoucí kultivyry rostou slaběji a stříhat příliš nepotřebují. Zmlazovací řez je vhodné provádět jednou za tři roky. Ideální, když jej rozdělíte a zmlazovat budete postupně. Tak bude mít rostlina dostatek sil na regeneraci. Vhodně provedený řez zaručí nejen větší množství květů, ale i jejich větší velikost.


Podobné příspěvky

 • Nežádoucí výhonky u trubače

  Nepřihlášený uživatel - Jarka

  Otázka: Dobrý den, prosím, můžete mi poradit, jak se zbavit nežádoucích výhonků u trubače? Podrůstají téměř všude..děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Rhododendron - zkroucené listy

  Nepřihlášený uživatel - Milan Chvojka

  Otázka: Dobrý den. Je začátek března. Na zahradě mám několik rhododendronů, ale u dvou z nich zůstaly listy zkroucené a nenarovnaly se, jako u ostatních. Může tato rostlina po lednových silných mrazech zahynout? Děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověďKam dál?

 • Jak založit nový trávník

  Jak založit nový trávník?

  , 0 komentářů

  Trávník je bezpochyby nedílnou součástí každé zahrady, ať už užitkové či okrasné. Pokud zvažujete, že vrátíte váš stávající trávník do kondice nebo vytvoříte zatravněnou plochu od úplných základů, jste na správném místě. V dnešním článku vám poradíme, jak krok za krokem založit nový trávník.