Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Japonská pivoňka chřadne

Nepřihlášený uživatel - Iveta

Otázka: Na jaře jsem si koupila japonskou pivoňku. Kvetla, ale teď má povadlé listy.
Odpověď:

Faktorů, které mohou povadlé listy způsobit, může být více. Mnohé se odvíjí od kvality zakoupené rostliny. Proto je vhodné zvlášť dražší a náročnější rostliny kupovat u specializovaných prodejců. Ti zpravidla neprodávají "všechno", ale se zvoleným sortimentem mají bohaté zkušenosti. A co víc, dokáží poradit s optimální péčí o konkrétní druh/kultivar.

Velmi zásadní je, zda je rostlina vysazena na místo, které je pro konkrétní druh (popř. kultivar) vhodné. S tím souvisí nejen umístění v určitém místě zahrady, ale také složení půdy a její vlhkost.

Z dotazu není jednoznačně patrné, jakou pivoňku jste si skutečně koupila. Pod označením japonská pivoňka (Paeonia japonica) jsou informace o pivoňce s bílým květem, která pochází z ostrovů v severním Japonsku. Tento původem lesní druh upřednostňuje polostín.

Jako "japonskou pivoňku" nabízejí někteří prodejci kultivar Early Scout. Je to zvláštní odrůda bylinné pivoňky lékařské (Paeonia lactiflora), která kvete rudými, jednoduchými květy.

A aby nebylo v názvlosloví zmatků málo, tak je třeba dodat, že jako "japonské pivoňky" bývají někdy označovány také keřovité (dřevité) pivoňky (Paeonia suffruticosa), které byly vyšlechtěny v Japonsku.Podobné příspěvky

 • Nežádoucí výhonky u trubače

  Nepřihlášený uživatel - Jarka

  Otázka: Dobrý den, prosím, můžete mi poradit, jak se zbavit nežádoucích výhonků u trubače? Podrůstají téměř všude..děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Okrasná mini mandarinka

  Nepřihlášený uživatel - Kristyna

  Otázka: Dobrý den, prosím, jak zachránit mini okrasnou mandarinku? Nejdříve jí spadlo pár lístků, tak jsem ji zalila a dala na parapet k oknu, ale ani předtim neměla málo světla a také jsem ji nepřelívala. Na parapetu během 2 nocí opadala úplně. Prosím poraďte, nevím co potřebuje...

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověď