Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Kdy a jak množit buxus

Otázka: Rádi bychom vysadili u chalupy živý plot z buxusu, ale jeho pořízení je pro nás příliš nákladné. Proto jsme se rozhodli, že si jej zkusíme sami namnožit. Ale nevíme kdy je nejvhodnější čas a jak správně postupovat. Děkujeme, Polívkovi.
Odpověď:

Zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens) velmi dobře zakořeňuje z polovyzrálých řízků (ideální jsou řízky s tzv. patkou). Získáte je tak, že od matečné rostliny odtrhnete větvičku i s kouskem starého dřeva. Nejvhodnější čas je v červenci až srpnu. Ve spodní části řízku ponechte přesahující proužek kůry. Na řízku pak zakraťte všechny výhony asi o třetinu a odstraňte nejspodnější pár listů. Před vložením do substrátu ponořte báze řízků do práškového růstového stimulátoru. Pak už stačí řízky zapíchat na polostinné, chráněné místo přímo do hlinité, kypré, na humus bohaté zahradní zeminy, případně do květináče se substrátem pro řízkování (rašelina, písek, perlit) přibližně 3 cm od sebe. Nezapomeňte řízky pravidelně kontrolovat a zavlažovat.

Pro živý plot se hodí odebrat všechny řízky z jedné mateřské rostliny. Tím zvýšíte pravděpodobnost, že budou nové keře růst obdobným tempem.

Související odkazy:
Triky pro tvarování buxusu


Podobné příspěvky

 • Nežádoucí výhonky u trubače

  Nepřihlášený uživatel - Jarka

  Otázka: Dobrý den, prosím, můžete mi poradit, jak se zbavit nežádoucích výhonků u trubače? Podrůstají téměř všude..děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Přesazení venkovního ibišku

  Nepřihlášený uživatel - Miloslava Herdová

  Otázka:

  Máme asi pětiletý venkovní ibišek. Teď ho potřebujeme přesadit. Kdy je nejvhodnější doba k přesazení?

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověď