Diskuze na téma: choroby JILMU

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Petr Folvarčný , Vloženo: 19.10. 2020 10:13
Dobrý den, prosím o radu, zda mám Jilm napaden i jiným škůdcem popř chorobou, než je mšice. Letos jsem zaznamenal od jara větší výskyt mšic, než v předchozích obdobích. Pravidelně provádím postřik proti mšicím(DECIS) a to poprvé při rašení listů, pak podruhé cca za 14 dní-pokud vidím, že mšice jsou již na listech a pak zhruba po 2 měsících, kdy byly přítomny hálky. Letos však postřik moc nezabral, v polovině léta z jilmu z listů doslova tekla "šťáva" a strom byl posetý hmyzem včetně včel až do podzimu. V průběhu léta již začal opad listí(listy postupně ztmavly až zhnědly) a dnes je strom téměř bez listů. Hledám i jinou příčinu než mšice, prosím o radu. Děkuji předem za odpovědi








Autor: Petr Folvarčný, Vloženo: 19.10. 2020 15:47
ještě dodávám, že v kůře kmene stromu jsou malé dírky viz foto a dochází k většímu schnutí větví, jak je pro toto období obvyklé
Autor: Petr Folvarčný, Vloženo: 19.10. 2020 15:54
listy jsou viz foto a dnešnímu dni téměř opadly
Autor: Redakce , Vloženo: 19.10. 2020 16:24
Dobrý den,

odpovědět, zda stojí za vašimi problémy s jilmem skutečně "jenom" mšice, není z popisu zcela jednoduché, ale je pravděpodobné, že nikoliv. Masivní napadení rostlin škůdci s sebou často přináší další potíže v podobě chorob, a pak už většinou pro záchranu nestačí jednoduchý návod, ale je potřeba sáhnout ke kombinaci různých metod. Z hlediska ekologie je nejdůležitější prevence: udržovat stromy v dobrém zdravotním stavu, na podzim odstraňovat listí a udržovat okolí stromu, aby se nevytvářely podmínky pro vznik plísní a zhoubných mikroorganismů, případné napadení škůdci řešit co možná nejdříve.

Mšice vlnatka je jedním z nejčastějších úporných škůdců jilmů a ne každý insekticid účinkuje ve všech případech stejně. Záleží především na rozsahu výskytu škůdců, zvlášť pokud by se k napadení oslabeného jilmu přidružila i houbová nemoc (např. listová skvrnitost, grafióza). Tomu by ve vašem případě nasvědčoval opad listí již během léta.
Insekticidů je na trhu k dostání celá řada, jak kontaktních s aplikací před rašením pupenů nebo v době rašení (k nim patří vámi používaný postřik), tak systemických, které lze aplikovat i po vyrašení k pokrytí celé rostliny. Nevýhodou kontaktních postřiků je, že hubí škůdce jen v místech přímého zasažení, hodí se tedy zejména při menším rozsahu postižení. Při velkém napadení budou škůdci skryti i na různých částech rostlin (spodní části listů, zakroucené listy, stonky atd.), které se nepodaří "odhalit". V takovém případě se používají systémové postřiky, které pokryjí celou rostlinu. V nejtěžších případech se aplikují chemické prostředky rozpuštěné ve vodě formou zálivky, které vyhubí i půdní larvy a všechna raná stadia škůdců. Tato metoda je však už hodně razantní. Použití chemických systémových prostředků je potřeba vždy dobře zvážit vzhledem k jejich možným vedlejším účinkům a vlivu na další vegetaci, půdu i užitečné živočichy (včely apod.).
Autor: Petr Folvarčný, Vloženo: 20.10. 2020 09:53
Děkuji moc za vyčerpávající odpověď. Přeji hezký den!