Diskuze na téma: Prosba o pomoc pri zachrane stromu

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Zuzana Hevlisova , Vloženo: 21.7. 2019 10:34
Dobry den,

moc prosim o radu,jak zachranit postupne rezavejici stromy a vyhnout se tak jejich uhynu? Nejsem zadnym odbornikem a nevim,proc po x desitek let zacaly stromy najednou jeden po druhem rezavet. Dva stromy jsou jiz cele zrezle (jehlici vsak neopadalo,zustalo na stromech) a nyni mi zacina reznout treti strom a ja se hrozim toho,ze dojde opet k jeho totalni zahube.
Stromy hojne zalevam v obdobi sucha alespon 2x tydne.Na podzim i na jare jsem prihnojovala tekutym hnojivem na jehlicnany a konifery a davala jsem take na podzim i brzy z jara kolem korenu stromu sul draselnou.
Jeden strom zacal reznout v unoru a v kvetnu byl jiz zrezly a uschly cely.Druhy strom zreznul minuly rok v rijnu po dvou mesicich od projeveni se prvnich znamek reznuti(hnednuti).Podotykam,ze jsem se snazila pri prvnich priznacich stromy okamzite vice zalevat a hnojit,ale ani ma dusledna pece v tomto smeru neodvratila jejich uplne seschnuti.
Nyni zacina reznou treti strom a ja jsem jiz zoufala.Nechci prijit o dalsi nadherny strom v zahrade.Nevim,zda se nemuze jednat o nejakeho skudce?Zahradu jsem koupila s nadhernymi stromy pred 2 roky od pani,ktera tvrdila,ze stromy vubec nezaleva ani nijak nehnoji..
Kazdopadne,jestli poznate z prilozenych fotografii,co stromu chybi ci kterym skudcem je napadnut a jakym zpusobem ho zachranit,budu Vam velice moc vdecna za jakoukoliv radu...
Predem moc a moc dekuji.
Zuzana.

Autor: Olga , Vloženo: 21.7. 2019 13:57
Dobrý den,
zcela rozumím Vašim obavám, také se potýkáme s rezavěním jehličnanů v naší zahradě. Z dostupných informací se domnívám, že může jít o mšice nebo o houbové onemocnění (sypavka). Pokud by šlo skutečně o mšice, z vlastní zkušenosti vím, že šance na záchranu stromů je bohužel poměrně malá. Nepomůže v tom případě ani přihnojení, ani větší závlaha. Při menším poškození snad fungují insekticidy, ale při větším nezbývá, než bezpečná likvidace. Prevence je obtížná, protože rozmnožení mšic souvisí s počasím a klimatickými vlivy (mírné zimy, dlouhodobé sucho apod.) a stromy zřejmě ztrácejí svou přirozenou odolnost. Nevím, jestli Vám to pomůže, ale zrovna i na tomto webu jsem o mšicích četla článek - Invaze mšic likviduje stříbrné smrky. V poslední době se evidentně silně množí. Na houbové onemocnění by měly zabrat fungicidy, např. Dithane, alespoň když zachytíte projevy nemoci hned na počátku.
Autor: Zuzana , Vloženo: 24.7. 2019 06:53
Dobry den,pani Olgo,

dekuji Vam za tipy. Vcera jsem aplikovala Dithane tak uvidim, zda to bude mit na stromy nejaky vliv,nebo je jiz pozde na jejich zachranu.Doufam,ze ne. Byla by to strasna skoda a takoveto stromy nelze jiz nikdy nahradit stromy novymi,tak dominantnimi.
Prosim jeste o radu,jak se co nejlepe a nejbezpecneji zbavit msic,pokud by doslo k nejhorsimu? Pokacet a spalit? :-)
Autor: Jirka , Vloženo: 20.6. 2020 22:29
Ano, spálit části dřevin postižených mšicemi je nejbezpečnější.