Diskuze na téma: Moli šatní nebo potravinoví?

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 18.6. 2016 00:00
Mysleli jsme, že máme doma šatní moly. Nakoupili na ně feromonové mololapky. Všimli jsme si ale, že chycení moli mají na hedvábných křídlech černé tečky. Velikostně i barvou křídel jinak odpovídají šatním molům, aspoň podle obrázků. Bydlíme v zahrádkářské kolonii, a stejní malí motýlci se chytají na nějaké univerzální lepky, které jsme vyvěsili u jabloně a švestky.
Dá se z tohoto popisu určit, co nám to doma lítá a zda se mám bát o šatstvo a koberec? Zajímalo by mě, jak moc jsou feromony specifické pro daný druh, tzn. jestli je možné, aby se na mololapku pro šatní moly chytaly i jiné druhy (které mohou dolítnou zvenku a škodí spíše zahradě).

Autor: Jana Didi , Vloženo: 18.6. 2016 18:35
Z vašeho popisu je velmi obtížné určit, jaký hmyz jste odchytili. Konkrétní druh by nejspíš musel vidět specialista – entomolog. Součástí pastí na šatní moly (Tineola bisselliella) jsou insekticidy, proto je není možné používat v prostorách, kde se skladují potraviny.
Pokud by fungoval nějaký univerzální lapač šatních i potravinových molů, pak by jistě výrobci nevyráběli rozdílné přípravky. Pro ochranu potravin je důležité, aby lepové pasty byly ekologicky nezávadné. K ochraně před potravinovými moly se používají lepové pásy, které jsou určené k odchytu synantropních zavíječů (označovaných souhrnně jako "potravinoví moli"). Tyto pásy obsahují zdravotně nezávadnou látku, která láká obě pohlaví (směs feromonu a potravních atraktantů).
Moli, respektive zavíječi, kteří napadají potraviny, jsou nejen jiný druh, ale i rod, než šatní moli. Jedním z nejznámějších zástupců je zavíječ moučný (Ephestia kuehniella), dále pak např. mol skladištní, paprikový či datlový.
Barevné lepové desky (žluté, modré či bílé) jsou určeny k signalizaci výskytu různých hmyzích škůdců. Je možné, že se na ně moli také chytí, ale nejsou k jejich likvidaci určené. Více v článku Kdy, kde a jaké lepové desky použít?

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK