Diskuze na téma: Napadená líska

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Jana Kuchyňková , Vloženo: 04.8. 2015 21:31
Prosím prosím pomožte někdo...mám na zahradě zasazené dva lískové ořechy.Jeden je klasický náš keřový a druhý je kanadská stromková líska.V loni nám něco napadlo tu naší keřovou uplně jí zhnědly a seschly listy.Ořezala jsem jí až na kmen a doufala že bude vpořádku,nestalo se sice pustila větvičky ale ty za chvíly taky uschly tedy listy.V loni jsem také kvůli tomu jela na zahradu Čech do Litoměřic v naději že tam najdu někoho kdo by mi poradil co to je a jak s tím bojovat.Nestalo se slítala jsem celí areál a pomoc nikde,jen samé hlouposti.Nakonec se mi podařilo najít jednoho staršího pána a tak jsem si trpělivě vystála hodinovou frontu abych se pak od něj dověděla že s lískovýmí ořechy nemá zkušenosti.Nicméňě mi poradil nějaké hnojivo spojené s postřikem tak jsem ho aplikovala na podzim ke kořenům a na jaře jako postřik nepomohlo to.Keřová líska je seschlá a nové listy hnědé a mám pocit tedy né pocit ale jistotu ,že to napadlo i tu kanadskou.Nevím co mám dělat dala jsem za stromek 900 kč a nechce se mi o něj přijít,protože jsem už o jeden přišla protože se nechytil a jsem ráda že ta druhá jo.Má každý rok hromadu lískáčů.Nenapadených červíky,protože je máme zasazené u slepic a ty úspěšně likvidůjí tohoto škůdce.Prosím porate.

Autor: Redakce , Vloženo: 06.8. 2015 10:38
Lísky chorobami příliš netrpí. Nejčastěji se pěstuje líska obecná, líska turecká nebo líska největší. Netušíme tedy, co vlastně pěstujete.

Z vašeho dotazu není patrné, zda máte lísku vysazenou na vhodném místě. Lískám se nejlépe daří na humózních, čerstvých půdách. Naopak špatně rostou na půdách zabahněných, rašelinných a velmi chudých.
Letošní léto je extrémně suché, proto se usychání objevuje i u rostlin, které suchem jindy netrpí. Nápadné medově žluté, později hnědnoucí rychle se zvětšující případně slévající se skvrny na listech, způsobuje listová skvrnitost lísky (Asteroma coryli). Ochrana se provádí pouze při silnějším výskytu. Opadlé listy je třeba odstranit a opakovaně aplikovat fungicidy.

Solidní prodejci jsou schopni svým zákazníkům poradit s pěstitelskými problémy. Ideální je, pokud již při nákupu zjistíte maximum údajů o pěstování konkrétního druhu a kultivaru. Pokud víte, kde jste lísku kupovala a jak se přesně jmenuje, zkuste se obrátit na prodejce.
Autor: Jana Kuchyňková, Vloženo: 05.9. 2015 14:03
Nedávno jsem se ptala co je mím lískám je lepší když pošlu foto snad se z toho dá něco poznat.Nejhorší je že ikdyž jsme tu keřovou ořezali nepomohlo to a má to i ta druhá stromová.Líska prostě vyhodí pěkné lisky ale ty okamžitě zhnědly.Po zhnědnutí vyrazí sice novéjak je vidět na ořezání ale jen se otevřou zhnědnou taky.Takže radši posílám foto protože je možné že jsem to špatně vysvětlila.Pokud se tedy s tím dá něco dělat tak prosím co a čím.Děkuji moc.
Autor: Ivan Pospíšil, Vloženo: 23.3. 2017 07:42
Jana Kuchyňková
hnědnutí listů u lísky
jak to popisujete, tak u mne ten samý problém ! Jak plyne čas víc a víc ubývá výhonků větviček, list se nasadí, zhnědne, odpadne.mám 4 lísky, a dělá to jen červenolistá forma.
Ale : nikdo nepomýšlí na hraboše ! Všímejte si hromádek, chodbiček atp., obnažte kořeny, jsou trvale okusované, a líska, vidím, že stejně odejde, protože myšovití jsou nepolapitelní !
Autor: Daniel Hrach, Vloženo: 13.6. 2023 21:20
Prosím o radu ohledně lísky, foto posílám, vypadá jako napadené rakovinou...