Diskuze na téma: Stříbrný smrk - opadávání jehličí

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 06.5. 2015 00:00
Stříbrný smrk nám začal prosychat (reznout) a pouštět jehličí. Na konci větví má nové přírůstky. Toto se projevuje po celém stromě. Je to choroba nebo škůdce? Lze tomu ještě nějak zabránit?

Autor: Stáňa , Vloženo: 06.5. 2015 18:15
Jako stříbrný smrk bývá nejčastěji označován smrk pichlavý (Picea pungens). Z popisu není možné stoprocentně určit, zda se jedná o chorobu nebo škůdce.
Mezi nejčastější škůdce, kteří působí u smrků opadávání jehličí, patří mšice. Některé mšice jsou velmi drobné a pokud mají zelenou barvu, nemusí být na první pohled na stromku příliš patrné. Pokud se tedy jedná o mšice, nejlépe pomůže některý z prostředků proti savým a žravým škůdcům.
Další častou příčinou opadávání jehličí je sypavka smrku. Tuto chorobu způsobuje houba štěrbinatka smrková (Lirula macrospora). Sypavka smrku je jedna z nejrozšířenějších houbových chorob smrku, která napadá jehlice. Tato choroba způsobuje opad jehličí a tak snižuje estetický dojem ze stromu. Závažné infekce mohou u dřevin způsobit zpomalení růstu a oslabení stromů. Úhyn stromu však ve většině případů nehrozí a tak se většinou kromě prosvětlení husté výsadby žádná další opatření neprovádějí.
Nepíšete, jak starý smrk je. Důležitou roli v prevenci podobných chorob hraje výběr vhodného stanoviště. Nemělo by být vlhké s malým pohybem vzduchu. Také příliš husté výsadby příznivě působí na rozvoj infekčních chorob.
Autor: Hana Chmelová, Vloženo: 14.5. 2022 17:07
Stříbrný smrk je asi 22 let starý, vysoký cca 8metrů.
Na podzim byly spodní větve ještě v pořádku. Teď jsou hodně proschlé, jehličí je rezavé a opadává. Tato situace je zhruba do třetiny celkové výšky skromu. Ostříhala jsem úplně suché větve a i několik opravdu hodně opadaných. Mám dolní větve ořezat a mohu ještě nějak zamezit usychání a opadu jehličí?
Děkuji za odpověď.
Autor: Mirek , Vloženo: 17.5. 2022 12:45
Dobrý den, myslím, že by pomohlo celkové prosvětlení a odlehčení stromu. Podle mého názoru ale při takové velikosti by to již chtělo pozvat na prořezání odborníka nebo firmu.