Diskuze na téma: Stříbrný smrk - opadávání jehličí
Mezi nejčastější škůdce, kteří působí u smrků opadávání jehličí, patří mšice. Některé mšice jsou velmi drobné a pokud mají zelenou barvu, nemusí být na první pohled na stromku příliš patrné. Pokud se tedy jedná o mšice, nejlépe pomůže některý z prostředků proti savým a žravým škůdcům.
Další častou příčinou opadávání jehličí je sypavka smrku. Tuto chorobu způsobuje houba štěrbinatka smrková (Lirula macrospora). Sypavka smrku je jedna z nejrozšířenějších houbových chorob smrku, která napadá jehlice. Tato choroba způsobuje opad jehličí a tak snižuje estetický dojem ze stromu. Závažné infekce mohou u dřevin způsobit zpomalení růstu a oslabení stromů. Úhyn stromu však ve většině případů nehrozí a tak se většinou kromě prosvětlení husté výsadby žádná další opatření neprovádějí.
Nepíšete, jak starý smrk je. Důležitou roli v prevenci podobných chorob hraje výběr vhodného stanoviště. Nemělo by být vlhké s malým pohybem vzduchu. Také příliš husté výsadby příznivě působí na rozvoj infekčních chorob.
Na podzim byly spodní větve ještě v pořádku. Teď jsou hodně proschlé, jehličí je rezavé a opadává. Tato situace je zhruba do třetiny celkové výšky skromu. Ostříhala jsem úplně suché větve a i několik opravdu hodně opadaných. Mám dolní větve ořezat a mohu ještě nějak zamezit usychání a opadu jehličí?
Děkuji za odpověď.
max./min. teplota
6/0°C
3. Prosinec, Úterý
-
4. Prosinec, Středa
max./min. teplota 4/-1°C min. přízemní teplota -1°C množství srážek 0mm -
5. Prosinec, Čtvrtek
max./min. teplota 3/-1°C min. přízemní teplota -1°C množství srážek 0mm -
6. Prosinec, Pátek
max./min. teplota 7/0°C min. přízemní teplota -0.5°C množství srážek 1.5mm