Diskuze na téma: Zasychání třešně

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 05.6. 2014 00:00
Mám šestiletou třešinku, na které se před třemi roky objevilo pár třešniček, ale před dozráním cca 3/4 zaschly a opadaly. Stejné to bylo i před dvěma roky a vloni. Zjara je vždy stromek krásný a zdravý a nasadí plno květů. V současnosti se na listech objevují skvrny a třešinky i letos začínají zasychat. Třešinku každý rok ošetřuji přípravkem Optikombi, t.j. při zakvétání - Horizon 250 EW; po odkvětu - Wuxal Super; před 10ti dny - Calypso 480SC. Prosím vás o odborné posouzení a o radu. S pozdravem František Humpolec

Autor: František , Vloženo: 09.6. 2014 11:25
S největší pravděpodobností se jedná o moniliovou spálu. V posledních letech se monilióza stala hospodářsky nejškodlivější chorobou višní a meruněk v České republice, ale napadá i jiné druhy. Zvýšený výskyt této houbové choroby v posledních letech způsobila kombinace příznivých meterologických podmínek pro šíření infekce v jarním období a pěstování náchylných odrůd peckovin. 
Předcházení monilióze pomáhá celý komplex opatření. Vše začíná výběrem vhodné odrůdy (s ohledem na lokalitu a složení půdy). K výsadbě jsou nejvhodnější dobře prosvětlené a provzdušněné lokality. Samozřejmostí by měla být kvalitní příprava půdy před výsadbou a vyrovnaná výživa (nepřehnojovat dusíkem). 
Mezi důležitá opatření v boji s touto chorobou je kvalitní výchovný řez, pravidelný a dostatečný udržovací nebo zmlazovací řez výsadeb. Díky němu získáme řídké a vzdušné koruny, které umožní dostatečné osvětlení plodů při dozrávání.
U chemického ošetření fungicidy je důležité správné načasování, konkrétně v období na začátku květu (při podmínkách vhodných pro chorobu i v době opadu květních plátků). Postřik je důležitý především tehdy, když ve zmíněném období teplota vzduchu klesne pod 12 °C a současně je vysoká vzdušná vlhkost nebo ovlhčení listů je delší než 15 hodin.
Při opakovaném používání stejného chemického přípravku může dojít ke vzniku rezistence. Pro ošetření proti monilióze je možné použít mimo vámi zmíněného Horizon 250 EW např. fungicidy Talent, Teldor 500SC, Kumulus WG, Baycor 25 WP, Lynx, Ornament 250 EW.
Listy na napadených větvičkách postupně vadnou a usychají, ale přitom neopadávají. Protože tato choroba přezimuje v napadených plodech a větvičkách, které zůstanou na stromě, je důležité postižené části stromu odstranit a bezpečně zlikvidovat (nejlépe spálit). Řez napadených částí provádějte minimálně 10 cm, ale lépe 20 cm pod místem napadení. Po řezu je důležité ošetření ran - tím předejtete nebezpečí napadení dalšími chorobami.
Informační leták shrnující vhodná opatření v boji s moniliózou připravilo Ministerstvo zemědělství ve spolupráci se Státní rostlinolékařskou správou: Moniliniová spála a moniliniová hniloba - závažná houbová choroba peckovin