Diskuze na téma: Monilióza na meruňce

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 28.5. 2014 00:00
Jak ošetřit meruňku napadenou moniliovou spálou? Dá se tomu nějak zabránit v příštím roce? Meruňka má letos navíc listy velmi okousané (díry v listech). Co to je? Co by pomohlo zakročit proti škůdci?

Autor: Ivana Vítková , Vloženo: 28.5. 2014 20:50
Meruňka obecná (Prunus armeniaca) patří k dřevinám, které trpí moniliovou spálou (úžehem) peckovin (Monilinia laxa). Moniliová spála, nebo též monilióza, patří k nejvážnějším houbovým chorobám peckovin (choroba napadá višně obecné i okrasné). Listy na napadených větvičkách postupně vadnou a usychají, ale přitom neopadávají. Protože tato choroba přezimuje v napadených plodech a větvičkách, které zůstanou na stromě, postižené části stromu odstraňte a bezpečně zlikvidujte (nejlépe spalte). Řez napadených částí provádějte minimálně 10 cm, ale lépe 20 cm pod místem napadení. Po řezu je důležité ošetření ran - tím předejtete nebezpečí napadení dalšími chorobami.
Infekce do meruněk proniká květem. Rozhodující pro napadení je období od začátku květu do konce plného květu. V tuto dobu je čas na preventivní chemické ošetření fungicidy. K ošetření můžete použít registrované přípravky, např. Baycor 25 WP, Horizon 250 EW, Lynx, Ornament 250 EW, Talent, Teldor 500 SC, Abilis ultra, Orius 25 EW, Prolectus, Signum, Sporgon 50 WP. Přípravky s účinnou látkou tebuconazole (např. Horizon 250 EW) mají systémový účinek a při nebezpečí infekce s nimi proto můžete ošetřit stromy na list i těsně před květem a po odkvětu, abyste omezila prorůstání houby do dalších nenapadených částí.
Z vašeho dotazu není patrné, jak velké díry v listech jsou. Ke škůdcům, kteří svými požerky napadají listy meruněk, patří například housenky píďalky podzimní (Operophtera brumata). Zpočátku vykusují do listů drobné otvory, které se postupně zvětšují až zůstávají jen silnější žebra. Při větším rozšíření se proti těmto píďalkám opužívají lepové pásy. Velmi vhodná je podpora sýkorek, které pomohou tyto nevítané hosty zlikvidovat. Píďalka podzimní přezimuje ve formě vajíčka. Housenky se podle polohy líhnou koncem dubna a v květnu.