Diskuze na téma: Jedovatý starček - likvidace
Likvidace starčku je velmi obtížná. Mezi nejrozšířenější druhy u nás patří žlutě kvetoucí starček přímětník (Senecio jacobaea). Statná rostlina může ročně vyprodukovat až tisíce semen, která mají velmi dobrou klíčivost i po mnoha letech. Proto bychom měli rostlině zabránit vykvést a šířit se dál semeny. Jako nejúčinnější, byť velmi pracný, způsob likvidace se osvědčilo ruční vytahování rostlin z půdy ještě před rozkvětem. Pouhé častější sekání porostu nepomáhá, ba spíše škodí. Starček totiž po sekání či sešlapání velmi dobře obráží a větví se. Takto se původně dvouletá rostlina může proměnit na víceletou.
Dbejte, aby se starček nedostal do krmení pro zvířata a to ani do sena. Zatímco v syrovém stavu se většina zvířat starčku kvůli jeho pachu a hořké chuti vyhýbá, sušený ztrácí svou typickou chuť a tak jej zvířata konzumují bez problémů. Jedovatost se však v sušeném stavu nijak nesnižuje.
V úvahu přichází i využití selektivního herbicidu. Pak ale zvířata nesmí na pastvu dříve, než ošetřené rostliny uhynou a odstraníte i jejich uschlé listy.
max./min. teplota
5/-1°C
13. Listopad, Středa
-
14. Listopad, Čtvrtek
max./min. teplota 4/0°C min. přízemní teplota -0.5°C množství srážek 0.1mm -
15. Listopad, Pátek
max./min. teplota 8/2°C min. přízemní teplota 1.2°C množství srážek 0mm -
16. Listopad, Sobota
max./min. teplota 8/0°C min. přízemní teplota -0.8°C množství srážek 0mm