Diskuze na téma: Chroustek letní a jeho likvidace

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 25.6. 2015 00:00
Na zahradě (většina plochy zatravněná, dva zeleninové záhonky a velká třešeň) máme letos velký počet chroustka letního. Co všechno může brouk zničit? Jak je možné se ho zbavit?

Autor: Katka , Vloženo: 25.6. 2015 18:50
Chroustek letní (Amphimallon solstitiale) je trochu menším, ale blízkým příbuzným chrousta obecného (Melolontha melolontha), někdy se oba druhy vyskytují ve stejné lokalitě. Chroustci se rojí v 2. polovině června a v červenci. Rojení probíhá ve večerních hodinách v korunách stromů. Chroustek letní škodí především na ovocných dřevinách, topolech a borovicích ožíráním listí, respektive jehličí. Ponravy mohou při přemnožení poškodit kořeny jahodníku či trávníku, případně mladých dřevin.
Přirozenými nepřáteli chroustků jsou ježci, ptáci a krtci. Proto se snažte v zahradě vytvořit takové podmínky, aby se u vás zmíněným druhům zalíbilo. K dalším šetrným opatřením patří cílené zalévání rostlin, nikoli okolní půdy (samičky dávají ke kladení vajíček přednost vlhké půdě). V době náletu chroustka chraňte ohrožené rostliny sítěmi proti hmyzu. Pomáhá také časté zpracování půdy. Možné je také brouky sklepávat krátce po vyrojení, nejlépe v časných ranních hodinách, kdy ještě nejsou aktivní.
Pokud byste se chtěla pustit do chemické likvidace, pak zvažte, co všechno může postřik zasáhnout. Přípravky, které jsou proti těmto broukům povolené jsou shodné jako přípravky na hubení mandelinky topolové. Většinou mají poměrně dlouhou ochrannou lhůtu – 28 dní. Konkrétní přípravky najdete v Metodické příručce ochrany okrasných rostlin, kterou vydalo Ministerstvo zemědělství.