Diskuze na téma: Břečťan - jedovatý

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 29.4. 2016 00:00
Před pár léty jsme zasadili břečtan u stěny. Nyní svými kořeny sahá i do zeleninové zahrádky. Můžeme tam i nadále pěstovat zeleninu, když břečtan je jedovatou rostlinou?

Autor: Marcela Molendová , Vloženo: 29.4. 2016 10:11
Břečťan (Hedera) skutečně patří mezi rostliny, kterým bychom měli věnovat zvýšenou pozornost, zvlášť, pokud se na zahradě pohybují děti. Na stránkách Toxikologického informačního střediska http://www.tis-cz.cz/ je břečťan zařazen mezi jedovaté venkovní rostliny. Potíže může způsobovat celá rostlina. Nejvážnější nebezpečí pro člověka představuje konzumace plodů. Dotek s mladými výhony může u alergických jedinců vyvolat alergickou reakci.
Rostlinné jedy bývají vázány na určitý druh rostliny. Proto se domníváme, že nebezpečí "otrávení" pěstované zeleniny jedovatým břečťanem, není vysoké. Každopádně prorůstání kořenů břečťanu do záhonů ideální není. Kořeny břečťanu mohou sahat poměrně hluboko a tak je nebezpečí, že pěstované zelenině budou odebírat živiny i vláhu.
Proto doporučujeme držet břečťan pod kontrolou a jeho šíření do zeleninové části zahrady minimalizovat. Tam, kde se břečťanu dobře daří, se dokáže šířit velmi intenzivně a posléze byste mohli místo zeleninové mít spíše "břečťanovou" zahrádku.

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK