Diskuze na téma: Kiwi

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Zdeněk Zdvořáček , Vloženo: 19.9. 2016 11:52
Dobrý den, asi osm let pěstuji samosprašné KIWI,
rostlina je krásně rozvětvená,silná, větve délky dva metry, je na slunci, ale žel nekvete. Děkuji za radu.

Autor: Redakce , Vloženo: 20.9. 2016 10:28
Neplodnost kiwi (čnělkovec, Actinidia) může způsobovat více faktorů. Začátek kvetení těchto rostlin závisí na způsobu jejich množení. Rostliny vypěstované ze semen začínají kvést nejdříve v pátém až šestém roce stáří. Rostliny pěstované ze řízků plodí dříve.

Na plodnost může mít vliv také nevhodná volba stanoviště. Pro pěstování se nedoporučují půdy vápenité, nebo přihnojování vápenatými hnojivy. Uvážlivě je třeba také zacházet s hnojením - přehnojené rostliny nemají potřebu kvést.

Neuvádíte, jaký druh kiwi pěstujete. U nás nejčastěji pěstované druhy jsou zmíněny v článku Kiwi – liána pro užitek i okrasu http://www.zahrada-centrum.cz/clanky/nahled/448-kiwi-liana-pro-uzitek-i-okrasu

Aktinidie plodí na dvouletém dřevě. Proto je velmi důležitou součástí péče o tyto rostliny správný řez.
Autor: Karel Sára, Vloženo: 03.9. 2017 07:57
Dobrý den. Již asi 12 roků pěstuji dva keře kiwi/dle prodejce jedna samčí a jedna samičí/ vzdálené od sebe asi 5 metrů. Jedna mívá asi 400 květů a druhá kolem 60. Vždy po odkvětu květy zaschnou a po 2 měsících opadají. Všimnul jsem si, že opylující hmyz zajímá pouze keř s více květy a druhého si nevšímají. Zajímalo by mne, zda to může být příčinou neplodnosti či k opylení stačí jen vítr. Děkuji za radu.
Autor: Eva Růžičková, Vloženo: 23.2. 2022 20:37
Dobrý den, jdu pro radu. Koupila jsem velkoplodé kiwi golden samici a bylo mi doporučeno kupit k němu velkoplodé kiwi Jenny samosprašné, že i když plodí, tak může opylovat i další rostlinu. Mám už na zahrádce zasazené kiwi Red ken samici, a prý zvladne oplylovat i tuto sazenici. Máte s tim zkušenosti. A ještě se chci zeptat, jestli se tyto rostliny když budou kousek od sebe, nemůžou sprášit, tak že nebudu mít pak žluté kiwi, červené a zelené, ale budou všechny sazenice plodit zelené kiwi. Moc děkuji za rady. S pozdravem R.E.
Autor: Jarmila , Vloženo: 24.2. 2022 13:58
Dobrý den,
bude záležet i na vzdálenosti, v jaké máte jednotlivé rostliny kiwi od sebe vysazené. Pro snazší samosprašnost jednoho druhu kiwi se doporučuje vzdálenost 1,5 až 2 metry.
Ke sprášení různých druhů by podle mého názoru teoreticky dojít mohlo.