Diskuze na téma: Popel z tújí - jedovatost

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 04.11. 2015 00:00
Je možné použít popel z tújí k hnojení ovocných stromů a keřů? Není jedovatý?

Autor: Jiří , Vloženo: 04.11. 2015 19:24
Túje (Thuja, zerav) je dřevina, která je zařazena na seznam jedovatých rostlin. Nebezpečná je nejen pro člověka, ale velmi jedovaté jsou všechny její části i pro koně. Hlavním "viníkem" vážných otrav je neurotoxický jed thujon. Jak se chová tento jed po spálení dřeva tújí a následném využití v rámci popela při hnojení, to je otázka na úzce specializované odborníky, kteří disponují možností analýz podobných látek.
Ke zvážení je však skutečnost, že túje se většinou pěstují jako živé ploty v blízkosti rušných silnic. Jejich větévky proto mohou být v různé míře kontaminovány olovem (Pb).
Každopádně pro využití dřevěného popela pro hnojení v zahradách se doporučuje dávka 50 až 200 g/m2. Nižší dávka je určena pro půdy bez potřeby vápnění a vyšší tam, kde je potřeba vápnit. K vřesovcovitým rostlinám (rhododendronům, vřesovcům, borůvkám), které vyžadují kyselou reakci půdy, dřevěný popel nepatří (obsahuje příliš velké množství vápníku). Pro jakékoliv využití dřevního popela v zahradě platí zásada, že musí být zcela vychladlý.
Neuvádíte, jaké množství popela z tújí potřebujete využít, ani to, zda bylo nutné zbytky tújí spalovat. Za nejméně problematické využití dřevního odpadu z tújí se považuje jeho rozdrcení. Vzniklá hmota se pak využívá jako mulč pod tújemi.