• padlí na napadených listech růže

    Padlí postihuje nejen okrasné dřeviny

    , 0 komentářů

    Nepříjemné onemocnění padlí ohrožuje v poslední době stále více stromů i rostlin. Setkat se s ním můžete téměř kdekoliv, zvlášť v období střídavého počasí a vyšší vlhkosti. V takových podmínkách se šíří poměrně rychle a postihuje stále širší spektrum rostlin. Jak zasáhnout v případě výskytu této choroby a jaké jsou možnosti preventivních opatření?

  • sklízíme plně vybarvené a zralé plody

    Kdy a jak sklidit nejchutnější meruňky

    , 1 komentář

    Kdo jednou ochutnal dobře vyzrálé meruňky, málokdy si na těch prodávaných pochutná. Ovoce, která se nabízí u silnic, na tržištích či v obchodech, totiž mnohdy bývá sklizené předčasně. Jeho chuť i vůně jsou méně intenzivní a nezlepší se ani později. Poradíme vám, kdy a jak nejlépe meruňky sklízet.

  • koupel v létě osvěží i ptáky

    Ptačí napajedla a koupadla

    , 2 komentáře

    Podobně jako ptačí hosté v zimě přivítají dobře zásobené krmítko, v parném létě ocení dostatek vody k pití i ke koupání. Jenže zatímco na doplňování krmítek v zimním období jsme si zvykli, vhodných napajedel a koupadel je v zahradách stále málo. Poradíme, jak vytvořit přívětivý a přitom bezpečný prostor pro drobné opeřence.

  • letní kytice z obilných klasů, chrp a vlčích máků

    Obilné klasy jako atraktivní dekorace

    , 2 komentáře

    Pokud rádi aranžujete, nezapomeňte se při letních procházkách poohlédnout po dozrávajícím obilí. Je zajímavé nejen svým tvarem, ale také tím, že vhodně doplní aranžmá jak z divokých, tak šlechtěných květin.

  • měsíček lékařský - rostlina okrasná i léčivá

    Měsíček lékařský – nenáročný a vděčný

    , 0 komentářů

    Měsíček lékařský patří k nenáročným stálicím našich zahrad. Hodí se do letničkových výsadeb, výhodně zaplní místo po zatahujících jarních cibulovinách či ozdobí bylinkovou partii zahrady, uříznout ho můžete i do vázy. Stále častěji se vysazuje jako lem zeleninových záhonů. Zeleninu chrání před mšicemi, háďátky a sviluškami. Úspěšně jej můžeme využít i pro zelené hnojení.

  • mavuň červená může kvést nejen červeně, ale také růžově či bíle

    Mavuň nezklame ani v parných dnech

    , 0 komentářů

    Horké dny nás nutí hledat rostliny, které dokáží přežít sluneční výheň vlastními silami. Zvlášť, pokud máme zahradu u chaty či chalupy, kterou nemůžeme zalévat podle potřeby. Nenáročná, a přitom hojně a dlouho kvetoucí, je mavuň červená.

  • Houby - hřiby v lesním porostu

    Kde rostou houby – podmínky pro růst hub

    , 0 komentářů

    Jedlé houby zpestří jídelníček v každé kuchyni a nemusíte pro ně chodit jen do lesa. Za určitých podmínek mohou vyrůst i ve Vaší zahradě, venkovském sídle nebo na pozemku v okolí chaty. Pro některé druhy hub postačí dokonce i jednoduché domácí prostředí. Která místa jsou ta nejlepší a jaké podmínky houby pro svůj růst potřebují?

  • Mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum)

    Mateřídouška nebo tymián?

    , 0 komentářů

    Vidět ji můžeme převážně na suchých, travnatých stráních, loukách a mezích. Na pěstování je mateřídouška nenáročná. Vysazuje se proto i do truhlíků v bytech nebo na balkonech. V přírodě ji najdeme po celé Evropě, také v Asii a severní Africe. Pochází ze Středomoří a v našich podmínkách je rozšířeno několik druhů. A jak odlišit mateřídoušku od tymiánu?