• hlávkový salát

    Pěstujeme salát: po salátu zasaďte opět salát

    , 0 komentářů

    Salát je jednou z mála plodin, které můžeme pěstovat několik let po sobě na stejném záhonu. Na rozdíl od jiných druhů zelenin nemá jeho opakované pěstování nepříznivý vliv na únavu půdy nebo na šíření chorob či skůdců.

  • jahody se sklízejí do loubkových košíků

    Kdy a jak sklízet nejlepší jahody

    , 1 komentář

    Jahody patří k poměrně choulostivým plodům, kterým nesvědčí dlouhé skladování. Kdy a jak je nejlépe sklízet? Jak dlouho je můžeme skladovat, aniž by ztratily svou lahodnou chuť a vůni?

  • babočka paví oko saje nektar na motýlím keři

    Motýlí keř pokvete už prvním rokem

    , 0 komentářů

    Komule Davidova je keř oblíbený pro své výrazné květy nejen lidmi, ale kvůli velkému množství nektaru také hmyzem, především motýly. Zatímco na jaře kvetoucí keře zazáří svými květy jen krátce, komule oživí zahradu od července až do října.

  • na jediné rostlině někdy hoduje celý houf plzáků

    Sedm nejčastějších chyb při hubení slimáků a plzáků

    , 1 komentář

    Nájezdy plzáků představují v posledních letech pro zahrádkáře v některých částech republiky pohromu. Zvlášť, pokud se někde zalíbí invazním plzákům španělským, nemají některé rostliny šanci přežít. Leckdy však plzákům řádění sami ulehčujeme. Případně pracně děláme naprosto neúčinné zákroky.

  • řapíky rebarbory se nejčastěji připravují nasladko

    Reveň aneb rebarbora – raná zelenina v roli ovoce

    , 0 komentářů

    Reveň, známá také jako rebarbora, má tak velké listy, že ji v zahrádce nelze přehlédnout. Vždyť jen řapíky často bývají více než půlmetrové. Přesto jí občas majitelé pozemku nevěnují pozornost. Přitom právě tahle zelenina může obohatit náš jídelníček v době, kdy ještě na zahrádce není téměř co sklízet. A co víc – v kuchyni úspěšně zvládá roli ovoce.

  • Kytice z různobarevných pivoněk.

    Pivoňka - stanoviště a druhy

    , 0 komentářů

    Zatímco některé rostliny jsou ozdobné hlavně listem, jiné vynikají především květy. Pořiďte si do zahrádky bylinnou pivoňku - získáte obojí najednou. Pivoňky svými nepřehlédnutelnými květy poutají pozornost už v době, kdy růžím teprve vyrážejí listy. Navíc některé druhy prozáří zahradu opakovaně: počátkem podzimu barevnými listy.

  • vitálka, sanvitálka nebo Aztécké zlato

    Sanvitálka aneb plný truhlík zlata

    , 0 komentářů

    Toužíte po nenáročné dlouho kvetoucí rostlině do truhlíku či na letničkový záhon? Představíme vám krásku, která není tak všeobecně známá jako klasické balkonovky. A to přesto, že do Evropy přicestovala již koncem 18. století. Prodává se pod řadou názvů, nejčastěji jako vitálka či sanvitálka.

  • libeček lékařský ochutí polévky

    Libeček, miláček, opich i mágovka

    , 0 komentářů

    Kdo si oblíbí vůni libečku, může mít tuhle bylinku stále snadno po ruce. Je tak aromatická, že stačí do jídla přidat opravdu pár lístků. Pokud libeček ještě nepěstujete, poptejte se po něm u sousedů. Ze starších trsů se dá snadno kus odkopnout. Na tržištích se prodávají předpěstované sazenice, z kterých můžete velmi brzy sklízet první lístky.