Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Likvidace řasy

Tonda

Otázka: Dobrý den, v rybníčku se nám objevila řasa, pevné dlouhé chuchvalce a dost rychle se rozrůstá, přestože voda je hodně studená. Můžete mi prosím poradit, jak se jí zbavit? Nechtěl bych použít chemii, spíš nějaký přirozený přírodní postup. Děkuji Tonda
Odpověď: Dobrý den, Tondo. Ve svém dotazu neuvádíte, jak je váš "rybníček" přibližně veliký. V současné době je na trhu nabídka biologických, netoxických přípravků, které mohou pomoci vaši situaci řešit. Pro zahradní jezírka je to například Algenkiller Protect (balení 150 g max. na  10 000 litrů). Důležitým činitelem pro rozklad řas je kyslík. Proto je nutné - pokud máte v rybníčku ryby - postarat se o dostatečné množství kyslíku.

Pro biologickou rovnováhu ve větších vodních plochách je určený enzymatický přípravek PTP PLUS. Jeho aplikace je velmi snadná - sype se přímo na vodní hladinu na několik míst. Teplotní rozmezí jeho účinnosti je 5 - 35°C (rozmezí pH je 5 - 10). Přípravek je vhodný pro koupací biotopy a nebezpečí nehrozí ani živočichům. Jen počítejte s tím, že neexistuje "zázračné" opatření, ale že je důležité věnovat kvalitě vody v rybníčku péči dlouhodobě. Efekt v podobě biologické rovnováhy by se v případě používání přípravku PTP PLUS měl dostavit po 4 - 6 týdnech dávkování.


Podobné příspěvky

 • Podle čeho vybírat lekníny

  Otázka: Poradíte nám, na co si máme dát pozor při nákupu leknínů? Děkujeme, Kratochvílovi.

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověď

 • Hodí se liliovník tulipánokvětý do běžné zahrady?

  Otázka: V parku mne nedávno zaujal svými nádhernými květy liliovník tulipánokvětý. Květy mají podobu kalichu otočeného vzhůru a jsou vysoké několik centimetrů. Objevuje se na nich zelená, oranžová a žlutá barva. I listy toho stromu jsou takové zvláštní, jakoby useknuté. Strom byl však hodně vysoký a tak nevím, zda by bylo možné jej pěstovat v běžné zahradě. Díky, Petr. 

  » zobrazit odpověďKam dál?

 • Gardenia jasminoides

  Gardénie, omamná krása i dekorace

  , 0 komentářů

  Podobá se kamélii a při dobré péči oplývá po celé léto nádhernými květy. Není divu, že gardénie našla v dřívějších dobách oblibu ve zdobení vlasů mnoha dívek. Také pánové si připínali kvítky do společenských oděvů. Této královně pokojových rostlin se vyplatí věnovat pozornost, byť se její pěstování může zdát náročné. Již samotný stálezelený keřík s lesklými listy působí velmi dekorativně, ovšem nápadné bílé květy s opojnou vůní budou silnou odměnou za váš čas a trpělivost.

 • lišejník islandský

  Lišejník islandský aneb léčivá pukléřka

  , 0 komentářů

  O lišejnících nelze tvrdit, že by se jednalo právě o vítané zahradní organismy. Pokud by se však objevil ve vaší blízkosti lišejník islandský, je to dobré znamení. Žijete s největší pravděpodobností ve zdravém prostředí a navíc jej můžete i využít k přípravě bylinného nálevu. Tajemná síla účinných látek, které se nacházejí ve všech částech této nevšední houby, neobyčejně působí, a přispívá ke zlepšení zdraví při nejrozmanitějších obtížích.