Škůdci, plevel, choroby

Jak se vypořádat s napadenou rostlinkou či stromem? Jak onemocněním předcházet?

Kadeřavost broskvoní - postřik

Nepřihlášený uživatel - VERA KUKENOVA

Otázka:

Kdy a čím mohu ošetřit broskev proti padlí a kadeřavosti?

Odpověď:

Kadeřavost broskvoní je jednou z nejnebezpečnějších chorob těchto oblíbených peckovin. Stromy napadá bez ohledu na odrůdu či věk. Chorobu způsobuje houba puchýřnatka broskvoňová (Taphrina deformans), která přezimuje ve vyšších částech stromů na šupinách pupenů.

S ošetřením proti kadeřavosti se má začít už na podzim (obvykle v listopadu, po opadu listí). Větve i kmen ošetřete postřikem měďnatým fungicidem (např. Kuprikol 50, Kuprikol 250 SC).

Na jaře postřik větví i celého kmene zopakujte. Nejvhodnější termín je když teploty vystoupí nad 7 – 10 oC, což bývá v době, kdy začínají kvést (prášit) lísky. I na jaře se doporučují k ošetření měďnaté fungicidy. Nejpozději do 14 dní aplikujte 2. jarní postřik, nejlépe jiným přípravkem. Nejzazší termín postřiku proti kadeřavosti broskvoní je v době rašení vrcholových (terminálních) pupenů.

Padlí brskvoňové způsobuje houba Podosphaera pannosa. Stromy ošetřete 3 – 4 týdny po odkvětu některým z vhodných přípravků (např. Talent, Kumulus WG). Ošetření proveďte nejpozději při prvním objevení příznaků. Postřik opakujte podle potřeby v intervalu 7 – 10 dní.



Podobné příspěvky