Ovocná zahrada

Nejen o jednotlivých druzích stromů, ale i jak a proč prořezávat a vysazovat.

Zmlazení třešně

Nepřihlášený uživatel - Věrka

Otázka: Chtěli jsme třešeň původně porazit, protože ohrožovala dvě chatky. Nejdřív jsme ořezali silné větve a jelikož z nich bylo spousta dřeva, rozhodli jsme se porazit kmen příští rok. Jenže pahýly obrazily všemi směry a tak ji necháme "žít", ale potřebuje ty výhony usměrnit. Kdy bude nejlépe to udělat? Děkuji.
Odpověď:

Zmlazovací řez u třešní nebývá příliš úspěšný. Nicméně když strom dal tak výrazně najevo svou vitalitu, tak by měl dostat šanci. Nejvhodnější období pro řez peckovin, a tedy i třešní, je po sklizni. V pozdějším období je nebezpečí, že se rány dostatečně nezacelí a vzniká nebezpečí klejotoku (klej, vytékající pryskyřice).

Výchovný řez u třešní je možné provádět v době rašení pupenů. Rány se u třešní obtížně zacelují, proto je vhodné je zatřít štěpařským voskem. Při řezu pamatujte na to, že u třešní by větve měly vyrůstat od hlavní osy pod úhlem alespoň 45° a pokud možno ne všechny ze stejného místa. Ostrý úhel nasazení větví podporuje výskyt klejotoku i vylamování větví.Podobné příspěvky

 • Řez rakytníku

  Nepřihlášený uživatel - Miroslav Špička

  Otázka: Kdy mohu uřezat přesahující větve rakytníku od souseda? Povolení mám, ale nerad bych se dopustil zbytečné chyby....děkuji za odpověď.

  » zobrazit odpověď

 • Mirabelka málo plodí

  Jelena Uhlířová

  Otázka:

  Mirabelka kvete, ale má tak 3 až 5 plodů. Při koupi byla označena jako samosprašná. Myslím si, že to byl pouze prodejní trik. Nebo může být příčina jiná?

  » zobrazit odpověď

 • Skvrny na listech jahodníku

  Otázka:

  Na listech jahodníku, který je na stejném místě třetím rokem, se objevily skvrny s bělavým středem. Mám pocit, že skvrn stále přibývá. Budu rád, když mi poradíte. Bojím se v době blížící se sklizně používat nějaké nevhodné postřiky. Milan

  » zobrazit odpověď

 • Sloupový strom vyřeší problém s místem?

  Otázka: Máme docela malou zahradu a tak velmi zvažujeme, co si do ní můžeme dovolit vysadit. Zaujala nás nabídka sloupových stromů. Ale prý je to jen reklamní trik. Tak se bojíme, aby to nebyly zbytečně vyhozené peníze. Rodina Navrátilova.

  » zobrazit odpověď