Diskuze na téma: Škůdce na listech švestky

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Katka , Vloženo: 22.5. 2016 15:41
Dobrý den, na spodních stranách listů mladé slivoně se vytvořily dutiny v místě žilnatiny, ze kterých po rozloupnutí lezou malí červi světle oranžové až oranžové barvy. Dutina vypadá jako by část žilnatiny napuchla. Můžete mi poradit, co za škůdce to je a jak jej zlikvidovat? Mám i fotku, kterou bych mohla případně poslat.

Autor: Redakce , Vloženo: 22.5. 2016 18:10
Váš dotaz jsme přesunuli do diskuse, kde můžete snadno přidat i fotografii.

Na listech švestek nejčastěji způsobuje výrůstky hálčivec švestkový (Phytoptus similis). Samičky tohoto roztoče kladou vajíčka na listy slivoní, na kterých se tvoří drobné výrůstky. Většinou však napadení tímto roztočem nebývá pro slivoně nebezpečné a není potřeba provádět zvláštní zásah.
Autor: David , Vloženo: 08.5. 2019 19:04
Dobrý den, mám podobný problém s červi na listech.
jak a čim se proti tomu bránit? Doposut jsem postřiky nepoužíval. Děkuji David
Autor: Hana D. , Vloženo: 13.5. 2019 11:45
Dobrý den, pokud nechcete používat chemické postřiky, pak jsou možnosti likvidace buď manuálně odstraňovat škůdce (při menším výskytu) nebo zkusit nějakou feromonovou desku. Z mé zkušenosti feromonové lapače výskyt hmyzu alespoň trochu snížily.
Autor: Vendula Dočkalkova, Vloženo: 11.8. 2019 15:08
Prosím poraďte co to je? Žere nám to svestky a nemůžeme po internetu najít co to je?
Autor: Jáchym02 , Vloženo: 15.8. 2019 14:00
A máte oplocení? :)
Autor: Markéta , Vloženo: 20.5. 2020 15:28
Dobrý den mám mladou švestku a náhle při řádění pupenů a následném kvetení se jí začaly kroutit a stáčet listy žádné mšice na ní nejsou co jiného neviditelného by to mohlo způsobit děkuji za radu nerada bych o ní přišla vypadá chudinka jak ????.
Autor: Karolína , Vloženo: 21.5. 2020 13:44
Jestli to nejsou mšice, tak možná nějaký roztoč? Zkusila bych ze všeho nejdřív zavěsit na strom feromonový lapač, zda se nenachytá nějaký hmyz.
Autor: Jan , Vloženo: 01.6. 2020 15:08
Dobrý den, mám podobný problém, 50% listů se zkroutilo, plody na svěstce jsou, přikládám foto a děkuji za pomoc
Autor: Jaromír Mlčoch, Vloženo: 01.6. 2020 16:15
řešil jsem to samé - u mne to bylo mrazem :( ...
z internetu podle fotek sedí toto:

Existuje několik vnějších příčin, které negativně ovlivňují listí švestky:

1- Zmrazení. To se často děje v regionech s proměnlivým klimatem. Zelený strom může být poškozen v období jarních mrazů. Výsledkem je, že se jeho listy začínají zkroutit a stávají se pomalými. Stejný jev je možný v podzimním období s příchodem časných mrazů. To je nebezpečné pro zdraví rostliny a její život. Aby se tomuto procesu zabránilo, musí stromy zajistit zimní úkryt, zejména mladým exemplářům.

2- Poškození kořenového systému. K tomu obvykle dochází při výsadbě rostliny nebo při uvolňování půdy v oblasti kruhu kolem kmene.Co dělat, když jsou listy na švestce zkroucené - nakrmte je.Hnojivo se nanáší brzy na jaře - na rostlinu se používá 20 g močoviny.

3-Dalším důvodem je nadměrné zalévání nebo stagnace vody způsobená povrchovými podzemními vodami.Takový faktor vyvolává nejen kroucení, ale také masivní žloutnutí listů.Je nutné snížit zalévání nebo transplantaci stromu na jiné místo - nejlépe na kopci.
Autor: Tomáš , Vloženo: 21.5. 2022 11:07
Dobrý den, nám se na švestkách objevila jiná nemoc. Nevíte někdo, co to je a to s tím? Díky moc.
Autor: Bořek , Vloženo: 24.5. 2022 19:51
Škůdce - Hálčivec švestkový?