Škůdci, plevel, choroby

Jak se vypořádat s napadenou rostlinkou či stromem? Jak onemocněním předcházet?

Odstranění plevele před založením trávníku

Nepřihlášený uživatel - Roman Červenka

Otázka: Máme zahradu prorostlou opravdu vysokým plevelem. Před zatravněním ji chceme celoplošně zvednout o 20 – 40 cm. Má smysl nějakým způsobem ten plevel ničit před navezením zeminy nebo je to zbytečné? Pokud ano, stačí mechanicky vytrhat nebo je lepší chemicky? A pokud je to zbytečné, stačí těch 20 cm aby tam vše zase nevyrostlo?
Odpověď:

Pro zvolení vhodné strategie likvidace plevelu je třeba vzít v úvahu složení půdy a druhy plevelů. Například v písčité půdě prorůstá pýr mnohem hlouběji než v půdách ostatních. Vytrvalé druhy plevelů (např. pýr, pampeliška, přeslička, pcháč, svlačec) dokáží prorůst i z větších hloubek, ty ostatní bývají zákeřné pro obrovské množství semen, která se dovedou probudit k životu i po delším stavu klidu (tzv. dormance). Proto je potřeba plevele zničit co nejdůkladněji. Jak složitá likvidace některých vytrvalých plevelů může být se dočtete v článku Jak se zbavit pýru.

Nejlépe, pokud půdu na celé ploše zakládaného trávníku hluboce zryjete (do hloubky 15 – 20 cm) a odstraníte z ní kameny, případně zbytky stavebních materiálů. Teprve na vyčištěné a zkypřené podloží rozprostřete zeminu do výšky 10 až 20 cm.

Pokud se rozhodnete pro chemickou likvidaci vytrvalých plevelů, použijte neselektivní (totální) herbicidy. Pro využití maximální účinnosti je třeba tyto přípravky aplikovat na vzrostlé plevele v době plného růstu. Postřik by měl působit alespoň 14 dní. Až pak by měla následovat kultivace (rytí) a konečné srovnání plochy pro výsev nového trávníku.

Ať už se pustíte do likvidace plevelů mechanickou či chemickou cestou, počítejte s tím, že je to práce velmi náročná. Ale každé ošizení se projeví v nově založeném trávníku.

Související odkazy:
Jak se zbavit pýru


Podobné příspěvky