Ovocná zahrada

Nejen o jednotlivých druzích stromů, ale i jak a proč prořezávat a vysazovat.

Skvrny na listech jahodníku

Otázka:

Na listech jahodníku, který je na stejném místě třetím rokem, se objevily skvrny s bělavým středem. Mám pocit, že skvrn stále přibývá. Budu rád, když mi poradíte. Bojím se v době blížící se sklizně používat nějaké nevhodné postřiky. Milan

Odpověď:

Dobrý den, Milane. Z toho co píšete se zdá, že se na jahodníku objevila bílá skvrnitost listů. Způsobuje ji houba Mycosphaerella fragariae. Chorobě se nejvíce daří ve vlkém počasí. Více bývají napadány starší zahoustlé porosty. Ideální je tedy neponechávat jahodník na stejném místě déle než tři roky a nevysazovat porost příliš hustě.

Velmi účinným opatřením proti bílé skvrnitosti listů je sežínání listů po skončení sklizně. Pak je dobré ještě rostliny přihnojit a podle potřeby zavlažit. Poškozené listy důkladně zlikvidujeme (spálíme, přidáme do komunálního odpadu). Určitě není vhodné napadené listy přidávat do kompostu.Podobné příspěvky

 • Péče o převislý jahodník

  Nepřihlášený uživatel - Jana Splídková

  Otázka:

  Poprvé jsem si pořídila převislé jahody, ale nevím co se stále rostoucími šlahouny. Musím je během léta nějak zkracovat nebo redukovat?

  » zobrazit odpověď

 • Proč jahodník neroste?

  Nepřihlášený uživatel - Veronika

  Otázka:

  Přes internet jsem si objednala jahodník. Přišlo mi 16 jahodníků, které jsem zasadila podle instrukcí pěstitele. Bohužel se mi "chytlo" jen 6 rostlin. Zbytek jahodníků vypadá pořád stejně, jako když mi přišly. Co s tím mám dělat? Mám je vytrhat? Nebo se dají ještě nějak zachránit?

  » zobrazit odpověď

 • Sloupový strom vyřeší problém s místem?

  Otázka: Máme docela malou zahradu a tak velmi zvažujeme, co si do ní můžeme dovolit vysadit. Zaujala nás nabídka sloupových stromů. Ale prý je to jen reklamní trik. Tak se bojíme, aby to nebyly zbytečně vyhozené peníze. Rodina Navrátilova.

  » zobrazit odpověď

 • Nejlepší sklizeň jahod

  Otázka: Je lepší sklízet jahody ráno nebo večer? Předem děkuji za radu, Eliška.

  » zobrazit odpověďKam dál?

 • výsadba mladého stromku meruňky

  Kde vysadit meruňku?

  , 0 komentářů

  Ačkoliv meruňky kladou vysoké nároky na pěstování, těší se velké oblibě a v mnoha zahradách zaujímají nezastupitelné místo. Pokud také uvažujete o pořízení meruňky, možná váháte, kde nebo v jakém období je nejlepší ji zasadit. Správně tušíte, že zajištění budoucího úspěchu bývá v případě meruněk někdy složitější. Jak začít a na co je vhodné myslet již předem?

 • dozrálé citrusové plody

  Proč citrusy někdy nerodí?

  , 0 komentářů

  Citrusy pocházejí z jihovýchodní Asie a přesto, že jsou to dřeviny tropické a subtropické, setkáváme se s nimi poměrně často i u nás. Vidina vlastnoručně vypěstovaného citronu nebo mandarinky je lákává a návody, jak se brzy dočkat krásných citrusových plodů, se zdají být jednoduché. Ne vždy se však úspěch dostaví. Proč tomu tak je a jak pečovat o tyto exotické rostliny, aby bohatě plodily?