• vyšlechtěné zahradní kultivary barvínku nabízejí různé barvy květů

    Kolik barev má barvínek?

    , 0 komentářů

    Porost barvínku bývá v zahradách často tak letitý, že mu nevěnujeme téměř žádnou pozornost. Zatímco první květy talovínů, sněženek či petrklíčů doslova vytahujeme očima, barvínek rozkvétá poněkud v ústraní, často k naší škodě nepozorován.

  • talovín zimní se mrazu nebojí

    Talovín zimní – první pastva pro oči i pro včely

    , 0 komentářů

    Od vidění tenhle drobný žlutý kvítek lidé dobře znají. Vždyť v mírnějších zimách vystrkuje svou žlutou hlavičku už z lednového sněhu. Ale ne všichni tuhle květinku – průkopnici - dovedou správně pojmenovat. Není to ani žlutá sasanka, ani miniaturní pryskyřník, byť je s nimi v úzkém příbuzenském vztahu. Všechny zmíněné rostliny totiž patří do čeledi pryskyřníkovité.

  • zázvor čerstvý i sušený

    Zázvor - pochoutka, lék i koření

    , 0 komentářů

    Liška, pivo a cukroví – právě tyhle tři pojmy se lidem nejčastěji vybaví při vyslovení slova zázvor. Lidová píseň o lišce s plným pytlem zázvoru dokládá, že tohle koření u nás zdomácnělo už dávno. Naši předkové si na něm prý pochutnávali už ve 13. století. Prodával se jak sušený, tak i nakládaný v cukru - kandovaný.

  • mišpule dnes nejsou příliš známé

    Dobře utajené mišpule

    , 1 komentář

    Banány z Pobřeží Slonoviny, pomelo z Číny, karambola z Malajsie, fíky z Brazílie, litchi z Madagaskaru, avokádo z Chile, ananas z Kostariky, hroznové víno z Peru... Stačí vstoupit do libovolného supermarketu a seznam exotického ovoce ze vzdálených koutů světa můžete snadno rozšiřovat. Ale pokud se rozhodnete ochutnat mišpuli, ovoce, které naši předci pěstovali už od 12. století, máte smůlu. Tedy pokud vám čistě náhodou neroste na zahradě.

  • rýmovník čili moud nebo molice

    Rýmovník léčí rýmu

    , 2 komentáře

    Až by se chtělo říci: zapomeňte na kapesníky, neshánějte žádné nosní kapky, pěstujte rýmovník. Vždyť informace, které provázejí rostlinu lidově zvanou rýmovník, znějí téměř zázračně. Stačí prý utrhnout lístek, rozemnout jej lehce mezi prsty a čichnout si k němu. Škoda jen, že v zimních měsících, kdy rýmy řádí nejvíce, bývá tak obtížně k sehnání.

  • vraneček bývá často prodáván jako pravá růže z Jericha

    Růže z Jericha nebo Texasu?

    , 0 komentářů

    Pouštní rostliny známé jako růže z Jericha jsou téměř dokonalým suvenýrem a vývozním artiklem. Tak dokonalým, že prodejci pod tímto názvem neváhají prodávat hned dva druhy naprosto rozdílných rostlin.

  • africké fialky patří k nejčastěji pěstovaným pokojovkám

    Saintpaulia – ohrožená kráska z Afriky

    , 0 komentářů

    Africké fialky patří v současnosti k nejoblíbenějším a nejrozšířenějším pokojovým rostlinám světa. Křížence původních rostlin pěstují jak naprostí začátečníci, tak lidé, kteří podlehli sběratelské vášni. Málokdo však tuší, jak moc jsou původní druhy ve své domovině ohrožené.

  • lišejník islandský neboli pukléřka islandská

    Lišejník islandský aneb léčivá pukléřka

    , 0 komentářů

    O lišejnících nelze tvrdit, že by se jednalo právě o vítané zahradní organismy. Pokud by se však objevil ve vaší blízkosti lišejník islandský, je to dobré znamení. Žijete s největší pravděpodobností ve zdravém prostředí a navíc jej můžete i využít k přípravě bylinného nálevu. Tajemná síla účinných látek, které se nacházejí ve všech částech této nevšední houby, neobyčejně působí, a přispívá ke zlepšení zdraví při nejrozmanitějších obtížích.